Yakınlarına kendini Fransa'da güvende hissetmediğini söyleyen 55 yaşındaki ünlü komedyen Dieudonne M'Bala'nın Türkiye'ye iltica etmek istediği ve siyasi sığınma talebinde bulunmayı düşündüğü öğrenildi.

Fransa'da komedyen Dieudonne M'Bala'ya, internetteki videosunda Nanterre kentindeki bir hakime Nazi benzetmesi yaptığı ve kamuoyuna hakaret ettiği iddiasıyla para cezası ile cezalandırılmıştı.

55 yaşındaki komedyen Dieudonne M'bala, internette yayınlanan görüntülerin montaj olduğunu savundu ancak bu savunması mahkemece kabul edilmedi.

"Kendimi güvende hissetmiyorum"

Ünlü komedyen Dieudonne M'bala'nın avukatlığını yapan David de Stefano, yaşananlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Dieudonne M'bala'nın 2021 senesinde Fransa'da hiçbir şekilde söylemediği sözler için cezalandırılacağını aklının ucundan bile geçirmediğini ifade etti.

Burak Özçivit Katar’da Burak Özçivit Katar’da

Avukat David de Stefano şunları söyledi:

"Dieudonne M'bala artık kendini hayati değeri ve hiçbir hakkı olmayan siyahi biri gibiymiş hissediyor. Bu koşullar altında, kendisinin de ifade ettiği gibi, kendini artık Fransa'da hiçbir şekilde güvende hissetmiyor. Dieudonne M'bala yakın zamanda Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı arayacak ve kendisinden siyasi sığınma talebinde bulunacak."

Fransız bir anne ve Kamerunlu bir babanın çocuğu olan Dieudonne M'Bala, göçmenlerin problemlerine odaklanıp toplumsal eleştiriler temelinde gösteriler yapıyor.