Tayvan'ın Taitung kenti yakınlarında yaşanan 6.9 büyüklüğündeki depremde bir bina yıkıldı ve bir köprü de ikiye bölündü.

İHA’nın haberine göre, ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), Tayvan'da 6.9 büyüklüğünde bir deprem yaşandığını açıkladı Türkiye'de ise akıllara Naci Görür'ün "Beklenen depremin eli kulağında" demesi geldi.

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın Yedisu kesiminde meydana gelen deprem sonrası dikkat çeken bir uyarı yapmış ve en son Erzurum ve çevre illerde hissedilen 4.9 büyüklüğündeki depremi sosyal medya hesabından Elmalı-Yedisu /Bingöl'de 4,9 deprem oldu. Bu deprem KAF'ın Yedisu kesimi üzeride. Biliyorsunuz ben dahil tüm yerbilimciler bu kesimde 7'nin üzerinde deprem bekliyoruz. Burada son büyük deprem 1766 yılında. Geçen zaman düşünülürse beklenen depremin eli kulağında demektir" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Tam da bu paylaşımdan bir gün sonra USGS tarafından 7.2 olarak duyurulan ve 6.9 olarak revize edilen Tayvan'ın Taitung kenti depremi haberi gündeme düştü.

Şu ana kadar can kaybı bildirilmeyen ve İHA’nın haberine göre, yerel saatle 14.44'te meydana gelen depremin yaklaşık 10 kilometre derinlikte kaydedildiği açıklandı. Başkent Taipei dahil olmak üzere birçok kentte hissedilen depremin yaklaşık 20 saniye sürdüğü kayıtlara geçti.

Depremde Hualien kentine bağlı Yuli ilçesinde şiddetli sarsıntı nedeniyle bir bina yıkılırken sosyal medyada paylaşılan görüntülerde birçok kişinin sokaklara çıktığı anlar görüldü.

Bu arada ayrıca Tayvan Demiryolları İdaresi, Dongli istasyonundaki bir platformda çökme meydana geldiğini ve 3 vagonun raydan çıktığını bildirirken sosyal medyada paylaşılan bir görüntü de ise bir köprünün ikiye bölündüğü anlar korku yarattı.

 

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay