Türkiye'de dönem dönem gündem olan ve "tarihi soygun" olarak duyurulup sorgulanan on binlerce tarihi eserin kayıtlarda olmadığı Sayıştay tarafından da tespit edilerek resmiyet kazandı.

On binlerce eserin sergilendiği ve muhafaza edildiği İstanbul ve Ankara'daki altı müzeyle ilgili yapılan incelemelerde Sayıştay tarafından çarpıcı bir tespit yayınlandı.

Müzelerde bulunan tarihi eser ve objelerin tamamının Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı'nın 2021 yılı mali tablolarında yer almadığı Sayıştay tarafından tespit edildi.

Dikkat çeken incelemede Resim Müzesi, Beykoz Cam ve Billur Müzesi, Saray Koleksiyonları Müzesi, Aynalıkavak Musiki Müzesi, Dolmabahçe Saat Müzesi ve Ankara Palas’ta sergilenen veya depolarda muhafaza edilen tarihi eser ve objelerin kurum muhasebe kayıtları dışında ayrı kayıtlarının tutulduğu ortaya çıktı.

GEÇMİŞ YILLARDA DA AYNISI YAŞANMIŞTI

Müzelerde bulunan tarihi eser ve objelerin tamamının Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’nın 2021 yılı mali tablolarında yer almadığı tespit edilirken Sayıştay'ın 2019 ve 2020 yıllarında Ankara Palas hariç diğer müzeler için aynı uyarıyı yaptığı hatırlandı.

Sayıştay tarihi eser ve objelerin kuruma ait taşınır mal kayıtları dışında ayrı kayıtlarının tutulduğuna dikkat çekmişti ki bu yıl da Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı geçmiş senelerde olduğu gibi “Taşınır kayıtlarının yapılması sürecinde bir kısım kayıtlar yapılmış, kalan taşınırların sisteme kaydedilmesi süreçleri devam etmektedir. Konu rapora alınmıştır” savunmasında bulunması ile ayrıca dikkat çekti.

Kaşıkçı Elması'nın Kayıp Olduğu İddiası - Malumatfuruş

Türkiye'nin Bir Türlü Çözemediği Kaybolan ve Sahte Çıkan Eserler Sorunu ve Ardındaki İntiharlar

Erzurum Müzesi´ndeki çok sayıda eser kayıp ya da çalınmış? Nerede bu tarihi eserler?

Türkiye'nin Bir Türlü Çözemediği Kaybolan ve Sahte Çıkan Eserler Sorunu ve Ardındaki İntiharlar

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

Türkiye'nin Bir Türlü Çözemediği Kaybolan ve Sahte Çıkan Eserler Sorunu ve Ardındaki İntiharlar

Batman Müzesi'nde kayıp tarihi eser incelemesi - Internet Haber