Araç almak isteyenler son zamanlarda ilgiyle haberleri takip ediyor. Ancak beklenen iyi haberler yerine olumsuz haberlerin varlığı söz konusu.

Arabalar için indirim yerine yeni ek vergilerin olması bekleniyor. Bu da araba almak isteyenlere adeta darbe vurdu. Zaten hızla yükselen araba fiyatlarının bu yeni haberle birlikte daha da artması ihtimal dahilinde. Yapılacak iki yeni düzenleme araç alacakları zorlayacak gibi görünüyor. 

Otomotiv alanında yapılan düzenlemelerde ÖTV üzerine bazı planlar olduğu biliniyordu. Meclise sunulmuş olan teklif incelendiğinde verginin daha da arttırılmış olduğu görülmektedir. Enflasyon ve kur nedeniyle tahsilatın ikiye katlanması da seçenekler arasında. Yaşanacak artışın ciddi düzeyde olduğunu söylemekte yarar var. Bu sebeple indirim yapılması ile ilgili haberleri beklemekte yarar bulunuyor.

Araba Almak İsteyenler Elini Çabuk Tutmalı

Araç sahibi olmak isteyen kişilerin hızlı davranması kendi yararlarına olacak. Öte yandan benzine yapılan zamlardan sonra ciddi bir akaryakıt masrafının olacağı da unutulmamalı. Kişi aracı erkenden alabilse bile depo doldururken sıkıntı yaşayabilir. Yeni kararın Resmi Gazete kapsamında yayınlanmasından sonra araç piyasasının bu karardan nasıl etkileneceği büyük merak konusu olmuştu. 

Düzenlemede motorlu taşıtlarla ilgili olarak matrah üst - alt sınırı ve ÖTV’nin cumhurbaşkanınca üç kat olacak şekilde çıkarılabilmesi yahut sıfıra çekilmesi mümkün olacak. İnsanlar taşıt fiyatlarının yükselip yükselmeyeceği hakkında spekülasyon yapmaya başladı. Dünya çapında bir çip ve yedek parça probleminin yaşanması nedeniyle ikincil el piyasalar olumsuz etkilenmiş ve fiyatlar uçmuştu. Ayrıca araba sahipleri de piyasayı değerlendirerek düzenlemeleri takip etti. 

Ziraat Bankası Müşterilerine Nisan Ayında Büyük Avantajlar Sunuyor! Ziraat Bankası Müşterilerine Nisan Ayında Büyük Avantajlar Sunuyor!

Araç Piyasası Nasıl Olacak

Yapılan düzenlemelerin ardından bazı hususlar açıklandı. Burada esas nokta taşıt fiyatlarının nasıl etkileneceğiydi. Yaz mevsiminde piyasada görülen canlanma artışların yaşanmasına sebebiyet vermişti. Piyasanın öne çıkan isimleri de ÖTV değişikliğinin etkisini yorumlamaya başladı. Buna göre araçlarda düşüş yaşanabilir. Ancak henüz net bir bilgiden söz etmek mümkün değildir. Bu belirsizlik ortamında araba sektörünün durma noktasına ulaştığı tahmin ediliyor. Bu belirsizliğin ne kadar süreceği ise merak konusu olmaya devam ediyor.