TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden aday olmasının önünde herhangi bir engel olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs 2023 genel seçimlerine aday olarak girmesinin anayasal yönden kabul edilemeyeceği iddiaları siyasi arenalarda tartışma konusu olmuştu. Bunun üzerine İYİ Parti, Memleket Partisi, DEVA Partisi ve Halkın Kurtuluş Partisi, Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığına dair Yüksek Seçim Kurulu’na itirazda bulunmuştu.

Bu tartışmaların ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden aday olma durumu hakkında açıklamalar yaptı. TBMM Başkanı Şentop, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hukuksal anlamda aday olabileceğini ancak bu adaylığın tartışma konusunun olmasının da yalnızca siyasi olduğunu ifade ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da 2018’den sonra iki kez adaylık hakkının olduğunu söyledi.

Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları

“Hukukta kural şudur; bir kanun hükmü yürürlüğe girdiği tarihten sonraki olaylara uygulanır öncekilere uygulanmaz…”

TBMM Başkanı Şentop, Cumhurbaşkanı adaylarıyla ilgili daha önceki seçimlerde de itiraz başvuruları yapıldığını ve bunun bir rutin olduğunu söyledi. Yüksek Seçim Kurulu’nun zaten bir ön inceleme yaptığını ve daha sonrasında geçici aday listesini ilan ettiğini belirten Şentop, bu adayların değerlendirilip karar verildiğini söyledi. Ayrıca Anayasa’nın 101. Maddesi yani bir kişinin en fazla iki kez cumhurbaşkanı seçileceği hükmünün bulunduğu maddesi için 30 Nisan 2018 tarihinde yürürlüğe girdiğinin hatırlatmasını yapan TBMM Başkanı Şentop, kanunun hükmünün yürürlüğe girdikten sonraki tarihte yaşanan olaylara uygulanacağını, öncekilere uygulanmayacağını söyledi ve bunun da hukuktaki kural olduğunu ekledi.

Ayrıca TBMM Başkanı Şentop, 30 Nisan 2018 tarihinden sonra Türkiye’de 1 kez cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 kez aday olarak seçildiğini ifade ederken de 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan seçimin de 30 Nisan 2018’den sonraki ikinci seçim olduğunu vurguladı. Bu nedenden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ikinci kez adaylığının ve seçiminin söz konusunun olduğunu belirten Şentop, yapılan tartışmanın yalnızca siyasi olduğunun da altını çizdi.