Milyonlarca emekli ve memurun yakından takip ettiği maaşlara ilişkin zam oranı TBMM’ de kabul edildi.

15 milyon 555 bin emekliye 100 bin TL ödeme verileceği açıklandı! Nakit ihtiyacı olan emekliler alabilecekler! 15 milyon 555 bin emekliye 100 bin TL ödeme verileceği açıklandı! Nakit ihtiyacı olan emekliler alabilecekler!

Öte taraftan işverenlere verilen asgari ücret desteği de arttırıldı. İşte detaylar…

Memur ve emekliler ile ilgili yapılan düzenlemeler yakından takip ediliyor. Maaşlara ilişkin düzenleme meclisten geçerek yasalaştı. Ayrıca işverenlere verilecek asgari ücret desteğinin de arttırıldığı belirtildi. Meclis kararında neler var merak konusu oldu.

TBMM’ den Geçti!

2023 yılının ilk günlerinde Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) aralık ayı enflasyon oranlarını açıklamasının ardından gözler memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarına çevrilmişti. Bu bağlamda son altı ayın enflasyon ramaklarının ve refah payının eklenmesi ile memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı netleşecekti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranını %25 olarak açıklasa da ardından bu oranı %30’ a çıkardığını ilan etti. Başkan Erdoğan, “Memur maaşlarında yüzde 87'lik artışa gitmiş, temmuz ayında yüzde 42'ye varan zam yapmıştık. Memurlarımızın ve emeklilerimizin oranlarına razı olamadık. Bakanlarımızla yaptığımız değerlendirme sonucunda memur ve emekli maaşlarında yüzde 25'lik bir artışa gitmeyi kararlaştırmıştık. Bunu da dün katıldığımız memur buluşmasında duyurmuştuk. Memur buluşmasına giderken bakanlarımıza bu oranı daha da yukarı çıkacak formüller bulmaları talimatını vermiştik. Dün ve bugün yürütülen çalışmalar sonucunda memur ve emekli maaş artış oranını yüzde 30'a çıkaracak imkanlar sağladık. Buradan memurlarımıza ve tüm emeklilerimize ocak ayı maaş artışlarının yüzde 30 olarak uygulanacağı müjdelerini veriyoruz. En düşük emekli maaşının da 5 bin 500 lira olacağını duyuruyoruz. Yılın ikinci yarısı için toplu sözleşme ve enflasyon farkı göz önünde bulundurularak yeni artışlar yapılacağını hatırlatmak istiyorum” ifadelerini kullanmıştı. 

Memur ve Emeklilere Müjde!

2023 yılı memur ve emekli maaşlarına yapılacak düzenleme TBMM’ de kabul edildi. Maaşlara ilişkin %30 oranında zam yapılacağı düzenlemesi TBMM’ de kabul edilip yasalaştı. Ayrıca işverenlere verilecek asgari ücret desteğinin de 400 TL’ ye çıkartılması ve en düşün emekli maaşının da 5 bin 500 TL olduğu belirtildi. 

Bugün TBMM Genel Kurulu’ nda Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi kabul edilerek yasalaştığını ifade edebiliriz. Kabul edilen yasa kapsamında ölüm aylığı, malullük aylığı, yaşlılık ve hak sahiplerine 3.500 TL olarak verilen aylık asgari ödeme de 5.500 TL’ ye çıkarıldığını görüyoruz. 

Kanun kapsamında incelediğimizde asgari ücret desteği Haziran 2023 tarihine kadar sürecek. “Bu kapsamda haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran işverenlerce, 2022’nin aynı ayına ilişkin SGK’ye verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde prime esas günlük kazancı 250 lira ve altında bildirilen sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısını geçmemek üzere, 2023’te cari aya ilişkin verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının; 2023 yılı içinde ilk kez bu kapsama alınan iş yerlerinden bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının; ocak-haziran 2023 dönemi için günlük 13,33 lira ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, bu işverenlerin SGK’ye ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecek ve bu tutar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Prime esas günlük kazanç tutarı, toplu iş sözleşmesine tabi özel sektör işverenlerine ait iş yerleri için 500 lira olarak esas alınacak” belirtildi.