En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya çıkarılmasını ve buna ek olarak bayram ikramiyesinin 2 bin liraya çıkarılmasını kabul eden TBMM Genel Kurulu, geçici işçilere kadro düzenlemesini içeren kanun teklifinin yasallaşmasını da kabul etti.

TBMM, İstiklal Madalyası verilmiş olanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması için Kanun ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik talebine yönelik Kanun’da, savaşa katılmış gazilerin aylıkları arasında bulunan farklılıkların giderilmesine dair ve asgari ücretin net tutarının aylık ödeneceğine dair açıklama yaptı.

TBMM, kendilerine İstiklal Madalyası verilen Türk vatandaşlarının yanında 1950 yılında Kore’de aslen savaşa katılmış ve 1974 yılında Barış Harekatı’nda Kıbrıs’ta yer almış olan Türk vatandaşlarına hayatta oldukları süre boyunca, vatani hizmetten 30 günlük net asgari ücretin aylık verileceğini duyurdu. Hak sahibi olan kişinin ölümüyle bu aylık verilen net asgari ücret, dul eşe yüzde 75 oranıyla verilecek olup öte yandan dul eşin başka biriyle evlenmesi halinde verilen net asgari ücretin kesileceğini söyledi.

Düşük emekli maaşındaki artış

TBMM Genel Kurulu, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişik yapıldığını duyurdu. Gelir ve aylık ödemesi yapılanlar için bayram ayında gelir ve aylık ödeme alma koşuluyla, Ramazan Bayramı’nda ve Kurban Bayramı’nda verilecek olan bayram ikramiyeleri 1100 liradan 2000 liraya çıkacağını belirtti. Yaşlılık, ölüm aylığı ve kazanma gücünü yüzde 60 oranında kaybeden emeklilere ve hak sahiplerine dosya üzerinde 5 bin 500 lira olarak düşünülen aylık asgari ücret 7 bin 500 liraya yükseleceğini duyurdu.

Geçici işçilere kadro düzenlemesiyle çalıştırma süreleri artırılıyor

Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı! Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı!

Kabul edilen Kanunla beraberinde kurumlarda çalıştırılan ve ihtiyaç doğrultusunda çalıştırılan geçici işçi çalıştırma süresi arttırıldığı duyuruldu. Bununla beraber geçici iş pozisyonlarında yer alan çalışanların aynı vize süresinde 11 ay 29 güne uzatıldığı belirtildi. Bu sürenin kararlaştırılmasında ilgili idare, kurum ve kuruluşun bağlı olduğu bakanlık yetkili olacak. Sürekli işçi veya sözleşmeli personel pozisyonlarına geçiş sağlayabilecek olan geçici işçiler, bağlı oldukları sosyal güvenlik kurumunda yaşlılık veya emeklilik hakkı olup emeklilik aylığı hak kazandığı dönem yaklaştığı sırada sözleşmelerinin son bulması ve buna zorlanması devri sona erdi. Artık sözleşmenin sürdürülmesi veya sona ermesi tarafların uzlaşacağı bir nokta oluyor.