Çalışan çoğu insanın hayali emekli olabilmektir. Emekli olabilmenin en tanınan koşulu ise prim ödemelerinin tamamlanması ve yaştır.  Fakat dışarıdan prim ödemek koşulu ile de emekli olabilirsiniz. Bu anlamda ev hanımları emekli olmak için adeta can atıyor. 

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!

TBMM'den geçti! Bir yastıkta kocayanlara emeklilik şansı! 25 yıl evli kalan çiftlere emeklilik için şartlar belli oldu! Ev hanımları da bu konuyu araştırıp emekli olmanın yollarını aramaktadır. Ev işleri ya da çocuk gibi nedenlerden ötürü iş hayatına son veren ev hanımlarına yeni bir müjde geldi.  En az 25 sene evli olan kadınlar tek bir dilekçe ile emekli olabilmektedir. Fakat bunun amacıyla isteğe bağlı sigorta yapılması lazımdır. Dışarıdan yani isteğe bağlı olarak SGK sigortası yaptıran ev kadınları 4B'ye dahil olmaktadır.  Bu anlamda 25 sene evli kalanlara özel emeklilik müjdesinin de son günlerde ön plana çıktığını rahatça ifade etmek olası olmaktadır. İşte ev hanımlarına özel yapılan emeklilik şartlarına dair detaylar!

25 yıl evli kalan çiftlere emeklilik için şartlar belli oldu!

Ev hanımlarının emeklilikleri Bağ-kur koşulları üzerinden yapılmaktadır. Bu halde SSK’lı bir çalışan göre daha çok prim ödemesi gerekiyor. Yeni model bu emeklilik bağlamında yatırılan primler asgari ücrette göre olmaktadır. Asgari ücretin yüzde 32’sinin ödenmesi gerekmektedir. 2022 senesi amacıyla bu prim miktarı en az 1145 Türk lirası olarak belirlenmiştir. En çok prim ödemesi ise bu miktarın 7,5 katıdır. Bağ-kur emeklilik koşullarını tamamlayan ev kadınlarında iki değişik koşul daha istenmektedir. Bu koşullar yaş ve evlilik senesidır. Bu kapsamdaki ev hanımlarının en az 25 sene evli olması ve en az 50 yaşında olması gerekmektedir.

Yukarıda ki şartları gerçekleştiren ev hanımları emekli olabilmesi amacıyla müracaatta bulunması gerekmektedir. Başvurulur bireysel ya da çevrimiçi olarak iki şekilde yapıla bilinmektedir. İsterseniz de e-devlet üzerinden çevrimiçi dilekçe yazıp müracaatta bulunabilirsiniz. Başvuru ardından aşağı yukarı 10 ya da 14 iş günü amacıyla da müracaat adayıyla cep telefonu üzerinden iletişime geçilmektedir. Başvurunuzun sonucunu ve yapılması gerekli olanlar emekli adaylara anlatılmaktadır. Başvuru sürecini gene e-devlet üzerinden öğrenebilir ve sorgulayabilirsiniz.