Türkiye'de şiddet, cinayet haberleri tarihte görülmemiş şekilde artarken, en dikkat çeken rakamlar ve cezalar ise çocuk tecavüzleri konusunda yaşanmaya devam ediyor. Son olarak zihinsel engelli çocuk için de "Rızası var" denildi.

Manisa’da 15 yaşındaki zihinsel engelli Zehra Çelik’i öldüren İsmail Karakoç müebbet almıştı ki çocuğğu iki yıl istismar eden sanık, bu suçtan Adli Tıp’ın verdiği “cinsel ilişki için göstermiş olduğu rızanın sonuçlarını algılama yeteneğinin gelişmiş olduğu” rapor ile beraat etti.

Raporları ile sık sık gündeme gelen Adli Tıp Kurumu (ATK) Manisa Salihli’de cinsel istismara uğrayan ve öldürülen 15 yaşındaki zihinsel engelli Zehra Çelik hakkında da skandal bir rapora imza attı ve Birgün'den Uğur Şahin'in haberine göre, Kurum verdiği raporda, öldürülen engelli kız çocuğunun “cinsel ilişki için göstermiş olduğu rızanın anlam ve sonuçlarını algılama yeteneğinin gelişmiş olduğu”nu öne sürdü.

Ve İsmail Karakoç, cinayetten yırtamayıp ‘ağırlaştırılmış müebbet’ alsa da istismardan beraat etti.

CİNAYETTEN DE BİR YIL SONRA TUTUKLANMIŞTI

Bizim için yaptığın harika işler için teşekkürler!(14)

Salihli’de iki yıl önce, 12 Haziran tarihinde, özel eğitim öğrencisi olan ve tarım işçisi olarak tarlalarda çalışan Zehra Çelik kaybolmuş, ailesinin yaptığı başvurunun ardından 13 Haziran 2020’de Çelik’in cansız bedeni, DSİ’ye ait su kanalında bulunmuştu.

Ailenin kızlarını suya attığından şüphelendiği İsmail Karakoç, olayın ardından önce gözaltına alınmış, sonra da serbest bırakılmıştı ki bu aşamada olay yerinde keşif bile yapılmaması tepki çekmişti.

Karakoç ile ailesi de ertesi günün sabahında Salihli’yi terk ederek Gebze’ye taşındı ve 1991 doğumlu Karakoç, burada evlenip bir aile bile kurdu.

Ancak tecavüze uğrayıp öldürülen çocuk Zehra Çelik'in ailesinin avukatı Ece Çam’ın dosyayı ısrarlı takibi üzerine, soruşturma derinleştirildi ve Çelik’in ölümünün üzerinden geçen bir yılın sonrasında İsmail Karakoç ile annesi Gülten Karakoç, 13 Haziran 2021 tarihinde tutuklanabildi.

Salihli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 7 Temmuz tarihli iddianamesiyle birlikte İsmail Karakoç’un ‘çocuğu kasten öldürme’, ‘çocuğun nitelikli istismarı’ ve ‘yağma’ suçundan yargılanmasına başlandı.

Bu yargılanma sırasında akıllarda kalan ise; Çelik ile son görüşen kişi olan İsmail Karakoç’un iddianameye göre ilk ifadesinde, Çelik’i kanalın içerisinde suda çırpınırken gördüp Çelik’e yardım etmeyen İsmail Karakoç'un, eve gidip abdest alıp namaz kıldığı detayı olmuştu.

İSTİSMAR SUÇUNDAN BERAAT

Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor

Bizim için yaptığın harika işler için teşekkürler!(14)

Salihli Ağır Ceza Mahkemesi, kararını 7 Ekim’de verdi ve savcının mütalaasının ardından kararını açıklayan mahkeme, Adli Tıp Kurumu’nun raporu doğrultusunda, İsmail Karakoç’un cinsel istismardan beraatına hükmetti.

Bu arada mahkeme, sanık Karakoç’un bilinmeyen nedenle çıkan tartışma sonrasında Çelik’i su kanalına attığını belirterek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.