Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son dakika açıklamaları yaptı. Nihayet beklenen KDV müjdesi geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, temel gıda ürünlerinde KDV’nin 100 de 8’den 1’e düşürülmesini canlı yayında imzaladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir gün Türkiye Ekonomi modeli yeni adımlar ve enflasyon tedbirleri tanıtım toplantısında önemli son dakika açıklamaları yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı zamanda canlı yayında mal ve hizmetlere uygulanacak katma değer vergisi düzenlemesi ile ilgili kararname ile imzaladı. Buna göre temel gıda ürünlerinde artık %8 yerine %1 KDV alınacak.

Temel gıda ürünlerinde KDV düştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantıda yaptığı açıklamada KDV oranlarında değişiklik yapılacak olan imzaya attıklarını duyurdu. Bu toplantının Türkiye'nin Enflasyonla mücadelede önemli bir dönüm noktası olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kararların vatandaşlara hayırlı olmasını diledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasının devamında, “Dünya, emtia fiyatlarındaki yükselişin sancılarını yüksek enflasyon olarak yansımaktadır. Türkiye bu dalgalanmalardan etkilenmektedir. Açıkladığımız paketle kur dalgalanmasının önüne geçerek istikrara kavuşturduk.” diye konuştu.

Meclis Onayladı Emeklilik Hayal Olmaktan Çıktı! Sigorta Prim Düzenlemesiyle EYT'den Sonra Bir İlk Yaşanıyor! Meclis Onayladı Emeklilik Hayal Olmaktan Çıktı! Sigorta Prim Düzenlemesiyle EYT'den Sonra Bir İlk Yaşanıyor!

temel-gidada-kdv-dusuruldu-artik-yuzde-8-yerine-yuzde-1-uygulanacak-2

Artık temel gıda ürünlerinde yüzde 1 KDV uygulanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantıda yaptığı açıklamada temel gıda ürünlerinde KDV’yi yüzde 1’e düşüren resmi kararını yarın resmi gazetede yayınlanacağını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın attığı bu imza ile birlikte makarna, pirinçler, kahve, süt ve süt ürünleri, yemeklik yağlar bir gün şeker ve şekerli ürünler, bakliyat çeşitleri ve kuruyemişler indirime girecek. Alınan kararla beraber Bu ürünlerde %7'lik bir indirimli söz konusu olması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümetin bu yönde fedakarlık yaptığını belirtirken aynı fedakarlığı gıda sektöründen de beklediklerini söyledi.

Pazartesi gününden itibaren indirim bekleniyor

KDV kararını canlı yayında duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı zamanda sektöre de çağrıda bulunarak Pazartesi gününden itibaren ürünlerde %7'lik bir indirim uygulanmasını beklediklerini dile getirdi. Pazartesi günü marketlerin ve gıda satışı yapan firmaların ürün fiyatlarını geri çekmesi bekleniyor.