TFF (Türkiye Futbol Federasyonu) Başkanı Nihat Özdemir, Avrupa Süper Ligi'ne katılan Türk takımlarına yönelik UEFA (Avrupa Futbol Federasyonları Birliği) yaptırımlarının getirileceğini ifade etti. 

12 büyük Avrupa kulübü tarafından yapılan hamle adeta futbol dünyasını birbirine kattı. Söz konusu kulüpler tarafından Avrupa Süper Ligi kuruldu. Sosyal medya platformlarında Galatasaray'ın söz konusu lige davet edilebileceğine dair iddialar ortaya atıldı. TFF (Türkiye Futbol Federasyonu) Başkanı Nihat Özdemir'in, Avrupa Süper Ligi'ne Türk takımlarının katılması halinde nasıl bir tepki vereceği merak ediliyordu. TFF (Türkiye Futbol Federasyonu) Başkanı Özdemir, Türkiye'nin tamamen UEFA'nın (Avrupa Futbol Federasyonları Birliği) yanında olduğunu belirterek, futbol dünyasında kaos çıkmasını istemediğini dile getirdi. 

"Yaptırım getirilir"

Özdemir, Türk takımlarından hiçbirinin Avrupa Süper Ligi'ne dâhil olmayacağını belirterek, söz konusu lige katılan Türk takımlarına yönelik UEFA (Avrupa Futbol Federasyonları Birliği) yaptırımlarının getirileceğini aktardı. 

Ne olmuştu?

Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid, Juventus, Inter, Milan, Tottenham, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Manchester United ve Arsenal tarafından Avrupa Süper Ligi kurulmuştu. Söz konusu lige 3 kulübün daha katılacağı ifade edilmişti. Söz konusu kulüpler tarafından yapılan ortak açıklamada, futbol konusunda en iyi neticeye ulaşmak için UEFA (Avrupa Futbol Federasyonları Birliği) ve FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği) yetkilileri ile görüşmede bulunmayı sabırsızlıkla bekledikleri ifade edilmişti. Koronavirüsün Avrupa'nın futbol ekonomisinde istikrarsızlığa neden olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu istikrarsızlığın iyice büyüdüğü bir dönemde Avrupa Süper Ligi'nin kurulduğu belirtilmişti. 

Açıklamada, kulüplerin Avrupa'da düzenlenen karşılaşmaların niteliğini ve yoğunluğunu geliştirmeyi, Avrupa'nın en iyi kulüplerine ve futbolcularına sık sık mücadele etmelerini sağlayacak bir platform yaratmayı hedefledikleri kaydedilerek, Avrupa Süper Ligi'ni kuran 12 büyük kulübe 3,5 milyar Euro verileceği aktarılmıştı.

Avrupa Süper Ligi'nin formatı nasıl olacak?

Avrupa Süper Ligi'nde kurucu 15 kulübün yanı sıra 5 kulüp daha olacak. Her sezon söz konusu 5 kulüp değişecek.

Avrupa Süper Ligi karşılaşmaları ne zaman başlayacak?

Avrupa Süper Ligi karşılaşmaları Ağustos ayında başlayacak. İki grup olacak. Bu grupların her birinde 10'ar takım olacak. Grupları ilk üç sırada tamamlayanlar doğrudan çeyrek finale çıkacak. Ligi dördüncü ve beşinci sırada bitiren takımlar ise çeyrek finale çıkabilmek için play-off mücadelesi yapacak. Çeyrek final mücadelesi çift maç usulünde olacak. Final mücadelesi ise Mayıs ayında gerçekleştirilecek. 

Galatasaray’da transfer seferberliği: Batshuayi’den sonra yeni forvet hamlesi… Galatasaray’da transfer seferberliği: Batshuayi’den sonra yeni forvet hamlesi…

Tepki gösterildi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Süper Ligi'nin futbola zarar vereceğini söyledi. Johnson, hükümet olarak harekete geçmelerinin şart olduğunu ifade etti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise ülkesinde yer alan futbol kulüplerinin Avrupa Süper Ligi'ne katılmamaya yönelik kararından memnun olduğunu dile getirdi. Macron, Avrupa Süper Ligi'nin sporda liyakat ve birlik ilkelerine aykırı olduğunu belirtti. UEFA (Avrupa Futbol Federasyonları Birliği), Avrupa Süper Ligi'ne katılan kulüplerin ulusal ya da uluslararası hiçbir organizasyonda yer alamayacaklarını duyurdu. Hatta futbolcuların millî takımlarda mücadele etmelerine bile izin verilmeyebileceği kaydedildi.