Sri Lanka'da derinleşen ekonomik kriz sonrası sokak olayları şiddetlenerek artarken The Guardian bu haberin ilk olarak Türkiye’den gelmemesine şaşırdı.

İş Sözleşmesi İmzalandı En Düşük Maaş 30 Bin TL Oldu! Yeni Ödemeler Hesaplara Yatmaya Başladı! İş Sözleşmesi İmzalandı En Düşük Maaş 30 Bin TL Oldu! Yeni Ödemeler Hesaplara Yatmaya Başladı!

Sri Lanka ile ilgili olarak The Guardian tarafından yayımlanan analizde bunun ekonomik krize giren dünyada bir domino etkisi yaratabileceği belirtilirken, "İlk dominonun Türkiye olması bekleniyordu" sözleri ülkemizde yaşanılanları bir kere daha dünyada da gözler önüne serdi.

Güney Asya ülkesi Sri Lanka'da yaşanan derin ekonomik kriz nedeniyle Başbakan Mahinda Rajapaksa istifa etti.

İstifaya rağmen ülkede yaşanan tansiyon dümezken kalabalık gruplar gece Rajapaksa'nın evini kuşatarak basmak istedi. Eski başbakan şafak operasyonuyla evden çıkarılarak güvenli bir bölgeye götürüldü.

Pazartesi gününden bu yana 7 kişinin öldüğü çatışmaların ardından dün gece boyunca 50'den fazla siyasetçinin ise evi yakıldı.

Gerçek Gündem'de yer alan habere göre, The Guardian'da yayımlanan "Sri Lanka küresel borç krizi karşısında düşen ilk domino oldu" başlıklı analizde, "Güney Asya ülkesi Rusya-Ukrayna savaşıyla şiddetlenen ekonomik baskıya boyun eğen ilk oldu ancak son olmayacak" ifadeleri dikkat çekti.

İlgili yazıda bu hafta başkent Kolombo'ya gelen IMF ekibinin ülkedeki durumun dünyanın geri kalanı için bir işaret fişeği olmasından endişelendiği belirtilirken, konu ülkemizdeki sosyal medyada da “AKP’nin uykularını kaçırtan olay” olarak yorumlandı.

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, "Gelişmekte olan ülkelerle ilgili derin endişeler taşıyorum. Enerji, gübre ve gıda fiyatlarında ani artışlarla yüzleşiyorlar. Ve muhtemelen faiz oranı artışları yaşanacak. Bunların her biri sert bir etki yaratıyor" ifadelerini kullanmış ve yaşanılan durumun o günden sinyalini vermişti.

The Guardian'ın yazısında da aylardır birçok uzmanın ilk domino taşının Türkiye olmasını beklediğini ancak yüzde 70'e varan yıllık enflasyon ve devam sıra dışı ekonomi yönetimine rağmen Türkiye'nin halen vatandaşlarını besleyebildiği belirtilirken, bu cümle Türkiye’nin sosyal medyasında ise “doymaktan değil rehavetten” denilerek dalga konusu oldu.