Dünya'nın tam aksine, çöken ekonomide vatandaşın yoksullaşmasına çanak tutan "faiz indirme" kararı alan Merkez Bankası ve yönetimine Dünya'dan "aptalca" yorumu da geldi.

Dünyaca ünlü Britanyalı ekonomist Timothy Ash Türkiye'deki faiz kararına "Aptalca" dedi.

"Belli ki ceplerinde Rusya ve Körfez’den gelen nakit para var” diyen Timothy Ash, yaptığı açıklama ile sosyal medyanın da gündemine oturdu.

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini 100 baz puan indirimle yüzde 13 seviyesine çekmişti ki dolar/TL 18 seviyesini aşarken birçok uzmandan ve hatta artık her biri ekonomi uzmanı olan vatandaştan da "bile isteye halkı yoksullaştırmak suçtur" tepkileri gelmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nu kabul etti

Merkez Bankası daha geçtiğimiz eylül-aralık döneminde AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'nın talimatıyla faizi yüzde 19'dan yüzde 14'e düşürmüş, bu kararların etkisiyle de dolar kuru 8,30'dan 18 seviyelerine fırlamıştı.

Daha bu kararın ve sürecin şaibeleri ve eleştirileri sürerken, tarihi yoksulluk yaşanan Türkiye'de karar öncesi yapılan anketlerde ekonomistlerin beklentisi, TCMB'nin faizi sabit tutacağı yönünde olmuştu.

Türkiye emeklisi en fakir ülkeler listesinde

Duyanı şoka uğratan karar Londra merkezli Chatham House düşünce kuruluşunda çalışan ekonomist Ash’in de dikkatini çekti ve TL’nin bugün daha da değer kaybettiğini ve Türkiye’nin kredi risk priminin (CDS) tekrar yükseldiğini söyleyen Ash, faiz kararını ‘rezalet bir hamle’ olarak değerlendirirken sosyal medya hesabından da şu cümleleri paylaştı;

“Belli ki ceplerinde Rusya ve Körfez’den gelen nakit para var ve bununla faizi indirip TL’yi tutabileceklerini düşünüyorlar. TL’yi savunmak için yeni buldukları döviz rezervini yine çarçur ediyorlar. Aptalca.”

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

Soyal medya ise bu yorumu, bir viral haline gelmiş psikolog videosundaki "okumuş kadın tabi, "incinmişsin" dedi" yorumları eşliğinde değerlendirdi.

Psikolog İncinmişsin Dedi (komik video) 😂 - YouTube