Yüz yüze eğitime ara verilmesinden sonra dersler de sınavlar da online gerçekleştiriliyor. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir sınavda uygulanan kopya yöntemi, duyanları şoke etti.

Sosyal Medya Yasağına Nedim Şener Ve Melih Gökçek İtirafı Damga Vurdu! Sosyal Medya Yasağına Nedim Şener Ve Melih Gökçek İtirafı Damga Vurdu!
Yüz yüze eğitime ara verilmesinden sonra dersler de sınavlar da online gerçekleştiriliyor. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir sınavda uygulanan kopya yöntemi, duyanları şoke etti. Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı olan Prof. Dr. Murat Turhan, olayın "James Bond" filmlerini andırdığını belirtti.Online eğitime geçilmesinden sonra sınavların da bazı yazılımlar sayesinde uzaktan gerçekleştirildiğini ifade eden Turhan, garip kopya yöntemini anlattı. Uzaktan sınava imkan tanıyan ve tüm Türkiye'de kullanılan sistemi kendilerinin geliştirdiğini aktaran Turhan, bu süreçte daha önce karşılaşmadıkları olayları deneyimlediklerini belirtti.

"Sınav raporunda 'sorun yoktur' dedim ama..."


Prof. Dr. Turhan, online sınavlar başlamadan önce öğrencinin, kamera vasıtasıyla masasının üzerindeki bütün araç ve gereçleri gösterdiğini kaydetti. Tıp Fakültesi’nde gerçekleşen bir kopya vakasını anlatan Turhan, 120 sorudan oluşan sınavın, tüm diğer sınavlar gibi normal başladığını söyledi. Öğrencilerin bilgisayarın faresini oynattıklarını ve işaretlemeler yaptıklarını gördüklerini söyleyen Turhan, sınav raporunda "sorun yoktur" şeklinde bir raporlama yaptığını kaydetti.

"Öğrenci sadece bilgisayar faresini oynattı"


Turhan, başlangıçta her şeyin normal göründüğü sınavın ardından yapılan araştırmanın gerçekleri ortaya çıkardığını söyledi. Sınava giren bir öğrencinin bilgisayarında 4 değişik IP adresi tespit ettiklerini kaydeden Turhan, 120 sorudan oluşan sınavda 480 kayıt olduğunu gördüklerini kaydetti. Çekilen kopyayı bu yöntemle belirlediklerini aktaran Turhan, sınavdaki öğrencinin sadece fareyi oynattığını, soruları ise bağlantıya katılan 4 kişinin çözdüğünü söyledi. Kopya vakası sonrası sınavı iptal ettiklerini açıklayan Prof. Dr. Turhan, olayın bir nevi "James Bond filmleri gibi" olduğunu ifade etti.