Türkiye’ nin Otomobili Girişimi Grubu (TOGG) ile ilgili merak edilen bütün sorulara yanıtlar CEO’ dan geldi. TOGG CEO’ su Gürcan Karakaş teslimatlar ile ilgili son durumlar ve daha birçok soruya yanıt verdi. İşte detaylar…

TOGG ile ilgili merak edilen birçok soruya CEO Gürcan Karakaş önemli cevaplar verdi. Türkiye’ nin ilk yerli arabası ile ilgili İtalya’ da üretildiğine dair iddialar ortaya atılmıştı. Bu konu ile ilgili de önemli açıklamalar yapıldı. 

TOGG CEO’sundan Önemli Açıklamalar Geldi!

TOGG, Türkiye merkezli otomobil üretici şirket olup fikri mülkiyet haklarına sahip olduğu ilk otomobilini 29 Ekim 2022’ de seri üretime hazır hale getirmiştir. TOGG’ un sahiplerine baktığımız zaman Turcell, BMC, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Zorlu Holding ve Anadolu Efes’ in olduğunu görüyoruz. Şirketin CEO’ su da 1 Eylül 2018 tarihinden bu yana Mehmet Gürcan Karakaş olduğu belirtilmiştir. Genel merkezi Gebze’ de olan TOGG şirketi 25 Haziran 2018 tarihinde kurulmuş anonim bir şirkettir. 

Türkiye’ nin ilk yerli ve milli otomobili olan TOGG’ a binlerce kişi başvuru yaptı. Mayıs ayı için binlerce aracın sahiplerine kavuşacağı açıklamaları geldi. Öte taraftan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TOGG almak isteyen kişiler için kamu bankalarının düşük faiz ile kredi imkanı sunduğunu da biliyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan konu ile ilgili olarak ““Kamu bankalarımız Togg için araç bedelinin yüzde 50'si tutarında 36 ay vadeyle 0,99 oranda kredi kullandıracaklar. Yani 1 puan. Ziraat Bankası böyle bir destek verip 36 ay vade ile bu krediyi kullandıracak ve Togg satışlarını bu şekilde yapacaklar” ifadelerini kullandı. 

Garanti BBVA'dan Acil Nakit Yardımı: Faizsiz Kredi ve Taksitli Avans Fırsatı! Garanti BBVA'dan Acil Nakit Yardımı: Faizsiz Kredi ve Taksitli Avans Fırsatı!

TOGG İle İlgili Bütün Sorulara Yanıt Verildi!

Türkiye’ nin üretildiği ilk günden bu yana elektrikli ilk akıllı cihazı TOGG T10X için ön sipariş süreci 29 Mart 2023 tarihinde yapılan kura çekilişi ile tamamlanmıştı. Bu çelişiş sonucuna göre 20 bin kişinin ön sipariş hakkı kazandığını ifade edebiliriz. TOGG CEO’ su Gürcan Karataş Bloomberg HT’ de TOGG ile ilgili merak edilen bütün sorulara cevap verdi. 

CEO Karataş, mart ayının sonunda ilk seri üretim araçlarının banttan indirildiğini hatırlatarak kullanıcı teslimatları ile ilgili olarak “bizim sözümüz nisan ayında başlayacağına dairdi. Nisan ayının sonundan itibaren de önümüzdeki günlerde kullanıcı teslimatlarına başlıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Karataş mayıs ve haziran aylarında daha çok teslimat yapılacağını belirterek “Mayıs ayının içerisinde takriben binin üzerinde araç teslim etmeyi hedefliyoruz” dedi. Ayrıca TOGG’ un İtalya’ da üretildiğine dair iddialara da Karataş, “Biz inşaat sürecini canlı yayınladık. En az ayda bir kez olmak üzere hem içerden, hem dışardan gelişmeleri gösterdik. Öte yandan burası teknoloji üretim merkezi, 24 saatini canlı yayınlayamayız. Çalışan sayımız 2 bini aştı. TOGG yurtdışından otomobil alımı yapmadı” şeklinde cevap verdi. Öte taraftan Karataş, “Geçen sene Mayıs ayının sonundan itibaren deneme üretimlerine başladık. Regülasyonlar gereği bizim 92 tane testten geçmemiz gerekiyor. Biz Mart ayının 23’üne kadar birçok aracı üretip, testlere gönderdik. 300’ün üzerinde araç üretmişizdir. Seri üretim standartlarında ürettiğimiz araçların sayısı ise 200’ün üzerindedir. Bunun 40’ını teslim ettik. Yıl sonuna kadar 28 bin aracı teslim etmiş olacağız” ifadelerini kullandı. 

TOGG CEO’ su Gürcan Karakaş sonraki model ile ilgili olarak “2024’ün sonu, 2025’in başı bizim aynı zamanda yurtdışına açılacağımız bir dönem olacak. 7 bölgede 22 noktada servisimiz bulunuyor. Yıl sonunda 25 kilometrede bir olmak üzere 650’ye yakın şarj istasyonumuz olacak” şeklinde açıklama yaptı. Öte taraftan TOGG’ un mevcut fiyatının artıp artmayacağı sorusuna da Karakaş, “Dalgalanmaları engelleyemediğimiz noktada fiyatlamalara yansıtabiliriz” şeklinde cevap verdi.