İstanbul'un Beykoz ilçesine bağlı Tokatköy Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm ısrarında gece baskını ile kapılar kırılınca olay sosyal medyaya taştı.

Türkiye tarihinde benzeri olmayan tahliyede polis, mahalleye gece 03.00 sularında geldi ve sabahın erken saatlerinde evlerin kapısı kırılarak vatandaşı dışarı çıkmaya zorladı.

Geçen hafta yaşananlardan apayrı bir şiddetle İstanbul'da Beykoz Tokatköy Mahallesi'nde belediyenin yıkım ısrarı devam ediyor.

Sabah saatlerinde başlayan tahliye görüntüleri sosyal medyada tepki çekti.

Beykoz Tokatköy'e kentsel dönüşüm gerginliği: Belediye ekipleri tahliyeye geldi, halk barikat kurdu

Beykoz Belediyesi tarafından yıkım emri verilen binaların kapıları kırılarak içeri girilmesi ve vatandaşların zorla dışarı çıkartılmasına tepkiler sürerken bu arada evlerinin çatısına çıkarak tepki gösterenler de oldu.

Vatandaşların eşyalarının da belediye görevlileri tarafından sokağa atılması, zaten büyük bir yosullaşma yaşayan halkın tepkisine neden oldu.

Mahalleden görüntüleri de paylaşan semt sakini Ahmet Kanbur ise Sözcü'ye şunları anlattı;

Tokatköy'e polis baskınıyla gelen yıkım: En az 16 gözaltı

*Öncelikle kentsel dönüşüm için imar planı gerekiyor. Zaten burası rezerv alan ilan edildi. Bizim toplam 90 tane davamız var. Bunun içinde yıkım ve tahliye için yürütmeyi durdurma davaları da var.

*Ana davada bilirkişi rapor hazırladı ve hukuka aykırılığı ortaya koydu. Zaten bundan sonra hızlandılar. Taciz, baskı arttı. Çünkü bir an önce hiçbir engelle karşılaşmadan burayı yıkıp bitirmek istiyorlar.

*İmar planının iptal olmasından korktular. Rezerv yapı ilan edilmesiyle ilgili bir  dava da var. Bilirkişi atandı bu davada da. 28 Eylül’de gelecek o da. Yani asıl amaç burayı 28 Eylül’e kadar bitirmek.

*Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararlarını da 28 Eylül’den sonrasına attı. Belediye de bunu fırsat bilip yürütmeyi durdurma dahi olsa, hukuki süreç devam etse dahi evleri yıkmaya girişti.

*Pazartesi mesela, yürütmeyi durdurmayla ilgili iki tane davası olan bir ailenin evini tahliye edip yıktılar. Şimdi mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı gelirse ne olacak?

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri