AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni sosyal konut müjdesinin ardından “TOKİ önce kurada kazanıp 3 yıldır bekleyenlere ev yapsın” sözleri duyulurken, bir gerçek daha ortaya çıkmış oldu.

Türkiye'de yaşanan yoksullaşma ile vatandaşların karşı karşıya kaldığı barınma krizi için, AKP iktidarının çözüm adımı olark TOKİ’nin seçimler öncesi yeni ‘konut hamlesi’ başlatacağı açıklanmıştı.

Ancak bu müjdenin ardından Oysa 2019’tarihine ait olan projelerdeki binlerce konut için daha çivi bile çakılamadığı ve hak sahiplerinin çaresizliği ortaya çıktı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni sosyal konut müjdesi sonrası Toplu Konut İdaresi (TOKİ) mağdurları “Biz 3 yıldır bekliyoruz, önce bizim evlerimizi tamamlayın” diyerek seslerini duyurmaya çalıştılar.

Türkiye'de Düşük Faizle Bankalar Tarihi Kazanç Sağlarken Dünyada İse Dev Bankalar İflas İle Karşı Karşıya Kaldı! Türkiye'de Düşük Faizle Bankalar Tarihi Kazanç Sağlarken Dünyada İse Dev Bankalar İflas İle Karşı Karşıya Kaldı!

2023 seçimleri öncesi AKP iktidarı tarafından müjdelenen "yeni sosyal konut" projesi ciddi bir heyecan yaratırken, birçok İstanbullunun henüz yine 2019 yılındaki ‘müjde' ile duyurulan projeden hak kazandıkları konutlara erişemediği ortaya çıktı.

Sözcü'nün gündeme taşıdığı mağduriyet haberinde 2019 yılında yapılan kura ile İstanbul Kayabaşı'ndaki projede ev sahibi olabilmek için giriş ücretini ödeyip hak sahibi olan birçok kişinin daire belirleme kurasından adının bir türlü çıkmamasının sıkıntısını yaşadıkları aktarıldı.

Aynı zamanda yine 2019 yılında İstanbul Arnavutköy TOKİ projesinin hak sahibi belirleme kurası gerçekleştiği halde 3.750 konut için birbiri ardına açılan ihaleler iptal edildi.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi! Müjdeyi Başkan Erdoğan verecek

Başvuru parasını ödeyen binlerce hak sahibi ise 3 yıldır tatmin eden bir açıklama olmaksızın beklerken “100 bin konut müjdesi” kapsamında açıklanan ancak iptal edilen projeler için “Ev sahibi olma hayallerimizle oynadılar, 3 yıldır inşaat başlamadı, elimizde geçen sadece hak sahibi olduğumuzu belirten bir kağıt parçası. Treni kaçırdık, fiyatlar erişilmez oldu” diyerek yaşadıkları mağduriyeti anlatmaya çalıştılar.

TOKİ mağdurlarının isyan ettikleri sözleri şöyle oldu;
* TOKİ Tuzla Konaşlı mevkii 508 konut kurasına katıldık. Kurada adımız çıktı. Ancak 3 yıldır bekliyoruz daha bir çivi bile çakılmadı.

* TOKİ kurası 2 yıl önce çekilen projenin ihale tarihini yayımladı, sonra kaldırdı. İnsanlarla dalga geçiliyor sanki, hiçbir açıklama yok.

* Kayaşehir'de 2019’da hak sahipliği kazandık ancak daire belirleme kuralarına 4 kez girmemize rağmen bize ve birçok kişiye çıkmadı. Bize çıkması gereken daireler kimlere verildi?