"Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Projesi" kafaları karıştırıp tartışılmaya devam ederken Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) kasasında para olmadığı bilgisi ile "şüpheli işler" başlığı da açıldı...

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, sosyal konut projeleri konusunda adeta "bomba" etkisi yaratacak bir yazı kalame alıp Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) 'kasasında para olmadığını' duyurdu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı sosyal konut projesi sonrası TOKİ’nin davaları ve yarım kalan ve hatta başlanmamış projeleri gündeme gelmişti ki, Pehlivan TOKİ’ye açılan bir davayı incelerken ortaya çıkan bilgileri duyurduğu yazısı ile gündemi adeta salladı.

PARALAR KİMDE?

SON DAKİKA: TOKİ kampanyası resmen açıklandı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Yüzde 25 peşin ödeme indirimi başlatıyoruz' diyerek duyurdu - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber

38 yıl önce kurulan TOKİ’nin kasasında ilginç şeyler olduğunu anlatan Pehlivan, kesinleşen mahkeme kararları yerine getirilmeyip, işleyen resmi faize rağmen borçların ödenmediğine dikkat çektiği yazısında "TOKİ’ye ait olduğunu düşündüğümüz paraların, gayrimenkullerin ve araçların gerçek sahibi kim? Devlet kendi vatandaşından borcunu kaçırır mı?" diye de soruyor.

Bu arada CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun “Erdoğan, biliyorum seçim öncesi para toplamak için yapıyorsun bunu” sözlerini hatırlatıp, üzerinde bu kadar haciz kararı olan bir kurumun Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini sonuçlandıracağına güvenilip güvenilemeyeceğini de ayrıca sorguluyor.

SKANDAL: BÜTÜN BANKLARIN HACİZ KARARI VAR! VE "PARA YOK"

TOKİ SON DAKİKA: Ev ve işyeri alanlara BÜYÜK İNDİRİM kampanyası! Başkan Recep Tayyip Erdoğan yeni müjdeyi açıkladı - Son Dakika TOKİ Sosyal Konut Haberleri - Galeri - Ekonomi

Ortaya çıkan bilgiler ise "korkunç". Öyleki Barış Pehlivan’ın haberine göre TOKİ’den 100 bin liraya yakın alacaklı olan bir kişiye bankalardan gelen yanıtta kurumun kasasında “para olmadığı” söyleniyor.

Pehlivan "Açık söyleyeyim, başta inanmadım. Öyle ya, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini gerçekleştirme iddiasındaki Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) bu halde olamazdı. Ama belgeler önümde işte; çok şaşırdım." sözleri ile TOKİ’nin elinde sadece bir tane araba olduğunu ve banka hesaplarının ise neredeyse boş olduğunu iddia etti.

Pehlivan'ın aktardığı ve ağızları açık bırakan bilgiler ise şöyle;

TOKİ'den erken ödeme indirimi kampanyası (Ayrıntılar belli oldu)

"Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 21 Eylül 2022 tarihli verisine göre, TOKİ’ye ait Ankara plakalı 1995 model Renault marka araçtan başka kayıt yok.

Dahası, o tek araç üzerinde Türkiye’nin dört bir yanındaki icra dairelerinin aldığı 14 ayrı haciz kararı vardı."

Pehlivan TOKİ’den 100 bin liraya yakın alacaklı olan bir kişiye bankalardan gelen cevabı ve detayları ise şöyle paylaştı;

"Kurumdan 99 bin 845 lira alacağı var. Davayı da kazanmış, ancak hak ettiği bu parayı alamayınca da TOKİ’ye karşı işlem başlatmış. Yani, ilgili icra müdürlüğü TOKİ’nin banka hesaplarına haciz kararı vermiş. Geçen ağustos ayında da bankalara haciz ihbarnamesi gönderilmiş. Buraya kadar her şey beklendiği gibi…

Beklenmeyen ise bankaların verdiği yanıtta gizliydi;

Bankalar: Para yok haciz var

O yanıtlarda takyidatları yani sınırlama ve hacizleri görüyorum. İsim isim özetleyerek yazıyorum…

Finansbank: TOKİ’nin bankamızda açtığı dokuz ayrı hesapta hiç para yok.

Yapı ve Kredi Bankası: Ümraniye şubemizde TOKİ’nin 100 pay fon bakiyeli hesabı var. Bu paranın üzerinde de yasal takyidat kayıtları mevcut. Hacziniz onların arkasında sıraya alındı.

Vakıfbank: Ankara şubemizde TOKİ’nin vadesiz hesabı bulunuyor. TOKİ’nin bankamızla kredi ilişkisi ve bizim de alacaklarımız var. Sizin hacziniz hem bankamızın alacağının hem de diğer takyidatlardan sonra sıraya işlendi.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

ING Bank: TOKİ’nin iki ayrı şubemizde dokuz ayrı hesabı var. O hesaplarda da toplam 27 bin 349 lirası mevcut. Gelin görün ki o para üzerinde de başka birinin alacağı var. Sizin adınıza ikinci sırada bloke koyduk.

TEB: TOKİ’nin iki ayrı şubemizdeki hesaplarında toplam yaklaşık 35 bin 755 lirası var. Lakin o para da TOKİ’ye kullandırdığımız kredilerden dolayı rehinli. Sizin haciz talebinizi de sıraya aldık.

Garanti Bankası: TOKİ’nin Konya şubemizdeki hesabında 619 lirası var. Ancak aynı TOKİ’nin bankamıza borçları da mevcut ve rehin hakkımız bulunuyor. Hatta hesapta bulunan bu 619 lira üzerinde başka hacizler de var. Hepsinden sonra sizin alacağınızı da sıraya ekledik.

Liste uzayıp gidiyor. Ziraat Bankası’ndan ve Halkbank’tan da yanıtlar bekleniyor."