Büyükannelerin torunlarına bakmaları karşılığında aldıkları destek ödemesine değiniyoruz. Toplamda 5100 TL'lik yardım parası için büyükanne projesine sizler de kayıt olmalısınız. Belirli şehirlerde ikamet etmeniz önemli. SGK büyükanneler için destek sağlayacak.

TBMM Onay Verdi! Maaş Alan Emeklilere Ödemeler Bayramdan Sonra Olacağı Açıklandı! TBMM Onay Verdi! Maaş Alan Emeklilere Ödemeler Bayramdan Sonra Olacağı Açıklandı!

Kimi zaman annelerin çalışması için çocuklarını anneanne veya babaanneye emanet ettikleri biliniyor. Proje kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da büyükannelere ödenmesi için destek parasını hesaplara yatırıyor. Eğer şartları karşılıyorsanız siz de düzenli olarak paranızı alabileceksiniz

Büyükanne Torun Destek Parası Kaç TL?

SGK'nın destek kapsamında yıllık olarak yüksek miktarda ödeme yapacağı öğrenildi. Büyükannenin torununa baktığı için alacağı büyükanne maaşı aylık 425 TL olmak üzere, 12 ayın sonunda ise 5100 TL'dir. Bu yardım parasını almak için aşağıdaki şartlara da bakmanız gerekecek. Bakanlığın resmi intenet sitesi üzerinden başvuruların değerlendiriliyor.

Büyük Anne Maaşı Başvuru Şartları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan verilere göre, başvuru şartlarına yönelik uzunca bir liste yayınlandı. Genel olarak aşağıdaki şartlara öncelik verildiğini belirtebiliriz:

- Türk vatandaşı olmak,
- Proje kapsamında belirlenen 10 ilden birinde ikamet ediyor olmak (İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kayseri, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep)
- Çocuk ve annenin aynı evde, büyükannenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması,- Başvuru tarihi itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 0-3 yaş (3 yaş dâhil) aralığında olması (Evde bakılacak çocuk sayısının birden fazla olması yapılacak karşılıksız yardım miktarını arttırmayacaktır.),
- Annenin en az 18 yaşında olması,- Annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması (İşçi adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.),