Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2024 başkanlık seçimlerinin sonuna kadar Ukrayna krizi bitmezse ve Beyaz Saray'a yeniden seçilirse, bir gün içinde barış anlaşmasına varacağını iddia etti.

Trump, Ukrayna krizini hızlıca çözeceğini söyleyerek daha önceki açıklamalarını tekrarladı.

Donald Trump, iddialarında Ukrayna krizini ‘’bir günde çözeceğini’ ’dile getirdi.

Zelenskiy ile Putin'in arasındaki tartışmaların ‘’kolay’’ olacağını savundu. “Çözülmezse, Zelenskiy ve Putin ile 24 saat içinde çözebilirim, çok kolay bir müzakere yolu var. Ancak size bunun ne olduğunu söylemek istemiyorum çünkü o zaman bunu kullanamam. Bir gün içinde çözerim, aralarında barış olur" şeklinde yorumladı.

"Eğer tekrar seçilirsem, Ukrayna krizi ertesi gün çözülecek"

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Ukrayna krizi hakkında yine konuştu ve 2024 başkanlık seçimleri sonuna kadar krizin çözülememesi halinde bir barış anlaşması yapacağını iddia etti.

Ukrayna krizi, Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesi ve ayrılıkçıları desteklemesi nedeniyle 2014 yılından bu yana devam ediyor. ABD ve Avrupa Birliği (AB) bu eylemleri kınarken, Rusya tarafı ise Kırım'ın Rusya'ya ait olduğunu savunuyor. Kriz, Ukrayna'nın doğusunda devam eden çatışmalarla da derinleşti.

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

Trump, Ukrayna krizinin çözülmesi için yaptığı öneriler arasında Rusya'ya karşı daha yumuşak bir tavır izlemek, Ukrayna'ya verilen maddi yardımın azaltılması ve NATO'nun Ukrayna'ya üyelik talebini reddetmesi gibi maddeler yer alıyor. Ancak Trump'ın bu önerileri, Ukrayna ve Batı ülkeleri tarafından kabul edilmiyor.

ABD Başkanı Joe Biden ise Ukrayna krizini çözmek için farklı bir strateji izliyor ve Rusya'ya karşı sert bir tutum benimsiyor. Biden yönetimi, Rusya'ya yaptırımlar uygularken, Ukrayna'ya maddi yardım sağlıyor ve NATO ile iş birliği yaparak Ukrayna'nın güvenliğini sağlamayı hedefliyor.

Ukrayna krizinin ne zaman sona ereceği belirsiz olsa da Trump'ın iddiasına göre, 2024 başkanlık seçimleri sonuna kadar bir barış anlaşması yapılabilir. Ancak bu iddia, Ukrayna ve Batı ülkeleri tarafından ciddiye alınmıyor ve Trump'ın Ukrayna krizine ilişkin önerileri de kabul edilmiyor.

Trump, çatışmaların daha kötüye gidebileceğini düşünerek yaptığı açıklamada Üçüncü Dünya Savaşı'nın bir nükleer savaşa dönüşebileceğini savundu. Bu sözler, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki siyasi çekişmelerin artmasından endişe duyanlar arasında korku yarattı. Trump'ın açıklamaları, birçok kişi tarafından üzücü ve ürkütücü olarak nitelendirildi.

"İşte bu yüzden Avrupa bizden çok daha fazlasını ya da eşitini ödemeli"

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Ukrayna'da yaşanan çatışmalar hakkında açıklamalar yaptı. Trump, Putin ile iyi ilişkileri olduğunu tekrarlayarak, 2020 seçimlerinde yeniden seçilseydi Rusya'nın Ukrayna'da operasyon başlatmayacağını iddia etti. Ayrıca Ukrayna'daki çatışmaların ABD için stratejik bir çıkar ifade etmediğini belirterek, bunun Avrupa için yapıldığını ve Avrupa'nın daha fazla ödeme yapması gerektiğini söyledi.