Geçtiğimiz hafta ABD'de yapılan başkanlık seçimlerini Donal Trump kaybetti. ABD'de Demokratların adayı Joe Biden, Trump'ı farkla geçti.

Geçtiğimiz hafta ABD'de yapılan başkanlık seçimlerini Donal Trump kaybetti. ABD'de Demokratların adayı Joe Biden, Trump'ı farkla geçti. Büyük umutlarla seçimlere katılan Trump'ın hayalleri yıkıldı ve kaybetmeyi kabullenmedi. ABD Başkanı Donald Trump, seçimlerin bitmesinin ardından hemen işe koyuldu. Trump ilk hamle olarak, yapılan seçim sonuçlarını tartışmaya açmak için her yerde mitingler düzenlemeye karar verdi.Joe Biden, seçimleri kazandıktan hemen sonra ilk olarak gündemde olan ve tüm hayatı ele geçiren koronavirüs ile mücadele ile başlayacağını açıkladı. ABD Demokratların adayı başkanlık döneminde neler yapacağını açıklarken, ilk adımlarını anlatırken Trump'da durmadı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde geçen hafta 3 Kasım Salı günü yapılan seçimlerde oyların henüz hepsi sayılmasa da sadece bir kısmının sayım işlemi devam ediyor olsa da Joe Biden, Trump'ın oylarını geçerek seçim araştırma ve yayın kuruluşlarının yaptığı açıklamara ve verilerine göre ABD başkanı olmayı hak edecek kadar eyalette başkanlık seçimini kazanmış oldu.Joe Biden hemen başkanlık koltuğuna oturmayacak. 2021 Ocak ayına kadar başkanlık koltuğunda görevinde kalmaya devam edecek olan Donald Trump ve Kongre'de görevli olan birçok Cumhuriyetçi ise seçim sonuçlarına göre kabul edip etmediğine dair bir açıklama da paylaşım da yapmadı.

Seçim ekibinde yer alan görevli Tim Murtaugh, Trump'ın yapılan seçim sonuçlarına henüz bir açıklama yapmadığını hatta Trump'ın bazı belli başlı eyaletlerde oyların yeniden sayımını istemesi de söz konusu. Seçimlerin yapıldığı eyaletlerden gelen açıklamaya göre ise yapılan seçimlerde herhangi bir usulsüzlük görmediklerini açıkladı.