İş dünyasının ayrı magazin dünyasının ayrı gözdesi olan Elon Musk ve Ukrayna Büyükelçisi'nin küfürlü kavgasına en son Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy de katıldı...

Gündeme gelmeyi seven ve tabiri caizse hiçbirşeyden eksik kalmayan ve rahat durmayan Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk en son Rusya ve Ukrayna'nın barışı için sosyal medya hesabından bir yazı yayınlamıştı ki ortaya ateşli bir kavga çıktı.

Elon Musk Rusya ve Ukrayna'nın barışı için sosyal medya hesabından bir yazı yayınladıktan sonra Ukrayna Büyükelçisi'nin küfürlü yanıtı gündem olmuştu ki tartışmalara Zelenskiy'de katıldı ve Musk'ın tarafını merak ettiğini söyledi.

Elon Musk, Zelensky get into Twitter squabble over Russian annexation - The Jerusalem Post

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

Musk, sosyal medyada Rusya’nın Ukrayna’nın dört bölgesini işgal etmesinin ardından iki ülkeye kendince bir ‘barış planı’ sunmuştu ki bahsettiği planın yayınlamasıyla Musk’a dünyanın dört bir yanından tepkiler gelmeye başlamıştı.

‘Ukrayna – Rusya barışı’ başlıklı bir yazı yayınlayarak, iki ülke için maddeler sunan Musk, mesajında Rusya’nın Ukrayna’da işgal ettiği bölgelerde yeniden referandum yapılması gerektiğini ve evet oyu çıkarsa, bu bölge halkının Rusya’ya bağlanabileceğini ifade etmişti.

Bu arada Kırım’ın Rusya’nın bir parçası olduğunu da belirten Musk, bölgedeki altyapının desteklenmesini ve aynı zamanda Ukrayna’nın da tarafsız statüye dönmesi gerektiğini savunmuştu ve de paylaşımına bir de anket ekledi ve insanlara bu konularda ona katılıp katılmadıklarını sormuştu.

İşte Musk'ın sosyal medyadaki bu hareket ve beyanları sonrası özellikle Ukrayna kanadından büyük tepkiler gelmiş ve Ukrayna’nın Almanya Büyükelçisi Andrij Melnyk de, Musk’a “F… o…. sana diplomatik cevabım budur” diyerek cevap yazmıştı.

Melnyk’in küfürlü cevabı birçok kişi tarafından haklı bulunurken gündem olmuştu ki Melnyk, ikinci tweetinde ise “Tek sonuç şu ki, artık hiçbir Ukraynalı ASLA senin f…ing Tesla saçmalıklarını satın almayacak. Bu yüzden sana iyi şanslar” yazmıştı.

Tabi ki bu tepkiler Musk'ı durdurmadı ve bu defa da yeni bir anket daha yayınlayarak “O zaman şunu deneyelim: Rusya’nın mı yoksa Ukrayna’nın mı parçası olduklarına Donbas ve Kırım’da yaşayan insanların iradesi karar vermeli: Evet, Hayır" dedi.

Bu ikinci anketin ardından ise Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy daha fazla suskun kalamadı ve Twitter hesabından Musk’a kendi Twitter anketiyle yanıt verdi.

“Hangi Elon Musk'ı daha çok seviyorsunuz?” diye soran Zelenskiy, cevap olarak ise “Ukrayna'yı destekleyen” veya “Rusya'yı destekleyen" seçeneklerini sundu.

Bu arada kavgaya katılanlardan en dikkat çeken isim olan Rus satranç ustası Garry Kasparov da Musk’a çok sert tepki gösterirken “Kremlin propagandasının tekrarı, Ukraynalı cesaret ve fedakarlığa ihanet, ulusal sınırların zorla değiştirilmesini meşrulaştırmak” yorumunda bulundu ve Musk’a “Siz kim oluyorsunuz da Putin’in yıllarca işlediği savaş suçlarını Ukrayna’nın kanı ve toprağıyla ödüllendiriyorsunuz?” ifadeleriyle sitem etti.