Tüm Zam Haberleri: Starbuck %30 Zam Yaptı! Bira Fiyatları %35 Zamlandı!

Marketlerin yıl başlangıcı itibariyle aldıkları indirimli ürün satış süreci her yerde geçerli olmuyor. Popüler ve dev kahve zinciri Starbucks yılının ilk günleri itibarıyla fiyatlarında zam yapma kararı aldığını duyurdu. Starbucks'ın ortaya koyduğu yeni zamlı rakamlar %30'a ulaştı. Popüler ve oldukça büyük kahve zinciri olan Starbucks sosyal medyada gündem haline geldi. Satışını yaptığı ürünlerde küçük boy ya da büyük boy fark etmeksizin %30 oranında zam uyguladığının haberini verdi. Zam sonrasında en küçük boy filtre kahvenin fiyatı 32 TL'yi gördü. 

Orta boyutta bir filtre kahve almak isteyen kişinin 36 TL ödemesi gerekecek. En büyük boy filtre kahve ise 41 TL'yi görüyor. Rakamlar ismi farklılaşan kahve çeşitlerine dönüş yaptığı andan itibaren 50 TL'yi aşıyor. Ortaya konan rakamlar inanılır gibi değil. Küçük boy bir mocha 53 TL'yi gördü. Büyük boy moka 67 TL'ye ulaştı. Kahvelerin isimleri farklılaştıkça ve boyutları değiştikçe fiyatlarda da yükseliş devam ediyor. Hot çikolata adı verilen ürünün küçük boyu 48 TL iken büyük boyu 60 TL'yi gördü. Fiyatlarda yaşanan artış sonrası kahvelerin bira fiyatları ile yarıştığı da fark edildi. Geçtiğimiz gün bira fiyatlarında %50'ye yakın artış yaşandığı da duyurulmuştu. En ucuzu satışı yapılan bira ürünü 22'den 33 TL'ye kadar ulaştı. 

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!

Bira Fiyatları %35 Zamlandı!

Türkiye tekel bayi platform başkanı Özgür aybaş ÖTV zammı sonrası şirketlerin bira fiyatlarındaki fiyat artışının %35'e ulaştığını ifade etti. İthal bira çeşitlerinde ise bu rakam %50'yi görebiliyor. Yılbaşı öncesinde bireye uygulanan zam dün itibari ile %35'lik yeni zam ile karşılaştı. Zam sonrası şirketlerde fiyat farklılığı hissedildi. Türkiye tekel bayi platformu başkanı Aybaş fiyatların 10 TL zamlandığını ifade etti. Yüksek alkollü ithal gruplarda bu zam oranı 15 TL'yi görüyor. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında ise %10'luk bir zam uygulanmıştı. Yeni yıl İtibarıyla satışı yapılan en ucuz bira 22 TL iken 33 TL'yi gördü. Markasına göre değişebilen bu fiyatlar 28'den 38 TL'ye çıktığı fark ediliyor. Yüksek kalite olmayan biralar dahi 45 liraya ulaşıyor. Genel itibariyle 50 ile 70 TL arasında fiyatlar farklı olabiliyor. İşin garip yanı tekel bayi başkanı bu fiyatları açıkladıktan sonra bira içmek artık lüks haline geldi, yorumunda bulundu. 

Sigara Fiyatları Zamlandı! En Ucuzu 30 TL Oldu!

Ocak tarihinde TÜİK enflasyon verisini açıkladı. Bu veriler sonrası ÖTV zammı belli oldu. Alkollü ürünler ve sigaraya yönelik yeni zamlar vatandaşı memnun etmiyor. ÖTV tutarı üzerinden 6 aylık üfe oranı ile fiyatlarda artış yaşanıyor. Bu durum içki ve tütün ürünlerini de elbette ki etkiliyor. Alkolü içkinin yaşadığı artış tütün ürünlerine de yansıdı. 5 Ocak tarihi itibariyle sigara çeşitleri fark etmeksizin 3,5 ile 4,5 TL arasında ek bir zam ile karşılaştı. Tekel bayi platform başkanı aybaş sigara fiyatlarındaki zammı açıkladı. 

Yapılan açıklama sonrası en ucuz sigara 30 TL'yi gördü. Şu anda 30 TL'ye satışı yapılan bir sigaranın fiyatı 34 TL'ye yükseldi. Bu Yükseliş %13 ile %14,9 arasında bir zamma işaret ediyor. Bu zamlı rakam uzun süredir konuşuluyordu. Sigaraya 2 TLlik bir artış gelmesi bekleniyordu fakat herkes bu duruma şaşırdı. Sigaradaki artış 3,5 ile 4,5 TL arasında değişti. Öte yandan duruma farklı bir boyuttan bakan vergi uzmanı sigara fiyatlarında yaşanan artış vergi yükünü de arttırdı yorumunda bulundu. Paket sigara içerisinde yer alan 16 ya da 18 dal üzerinden vergi alınıyor. Sigaranın 30 TL üzerinden satıldığı düşünüldüğünde asgari ÖTV tutarı nispi ÖTV tutarı yükseliyor. Ek maktu vergi alınıyor. Olarak KDV oranı da eklenerek rakam belirleniyor.