İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, evde bakım hizmetiyle ilgili konuşmasında sağlığın ticarileştirildiğini ve vicdanın da kaybolduğunu gördüklerini söyledi.

Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 14 Mart Tıp Bayramı’nda Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde İzmir’in 30 ilçesine yayılan evde bakım hizmetlerinin tanıtım toplantısına ev sahipliği yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi ile Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın sağlık kuruluşlarına gitmekte zorlanan hastalara verilen evde bakım hizmetlerinin tanıtım toplantısına katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 30 ilçeye yayılan evde bakım hizmeti detaylarını da paylaştı. Başkan Tunç Soyer’in yanı sıra Eşrefpaşa Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Sorumlu Hekimi uzman Dr. Öner Özer de toplantıya katılarak evde bakım gören hastalarla ilgili detaylı bilgiler paylaştı ve Başkan Tunç Soyer de kendisine plaket takdim etti.

Dr. Öner Özer ve Eşrefpaşa Hastanesi Evde Bakım Hizmetleri’nin çalışanları sahadaki deneyimlerini aktarırken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de Hatay’da İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan sahra hastanesi ile canlı bağlantı kurdu ve Eşrefpaşa Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Arif Kutsi Güder de bölgedeki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“Tıbbın içerisinde şefkatin ve vicdanın olması gerek…”

Başhekim Yardımcısı Dr. Arif Kutsi Güder, Eşrefpaşa Hastanesi Başhekimi operatör Dr. Kadir Devrim Demirel ve Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Dr. Sertaç Dölek ile hikayelerinin 53 sene önce başladığını dile getiren Başkan Tunç Soyer, bu insanların da kendi gönlünde güneş olan insanlar olduğunu belirtti ve tıbbın içerisinde de şefkatin mutlaka olması gerektiğinden bahsetti. Ayrıca Başkan Tunç Soyer, sağlığın son derece ticarileştirildiğini bu sebepten dolayı da şefkatin ve vicdanın da kaybolduğunu gördüklerini aktarırken, Eşrefpaşa Hastanesi’nin ise bu şefkati diri tutarak farklı bir hikaye yazdığını dile getirdi. Kamu gözü ile ve belediye eli ise hizmet götürüp canı yanan insanların derdine derman olmaya çalıştıklarını aktaran Tunç Soyer, hastaların evlerinden çıkamadıklarını ve evde bakım hizmeti veren sağlık çalışanlarının da verdikleri hizmet ve şefkatten dolayı da kendileri ile iftihar ettiklerini söyledi.

Yapılan bu hizmetlerin vicdan ve şefkatle yapılabileceğini ifade eden Başkan Soyer, sağlık çalışanlarının da daha fazla değer göreceği günlerin çok az kaldığını belirtti ve ‘Daha aydınlık bir ülkede hep beraber yaşayacağız’ dedi.