Turizm sektörü temsilcileri, mayıs ayına kadar yaşanan depremin yerli turist rezervasyonlarını olumsuz etkilediğini açıkladı.

Ancak seçimlerin ardından yerli turizmin hareketleneceği bekleniyor. Yabancı turistlerin ise haziran ayından itibaren hareketlenmesi bekleniyor. Bazı turizm sektörü yetkilileri, "gündem dışı gelişmeler olmazsa" bu yaz sektörde rekor beklentileri olduğunu ifade ediyor.

Deprem Turizmi Olumsuz Etkiledi!

Depremin turizm sektöründeki olumsuz etkilerinin devam ettiği Türkiye’de hem iç hem de dış pazarda seyahatlerin iptal edilmesi ve ertelenmesi nedeniyle nisan ayının da zorlu geçeceği belirtiliyor.

Depremin ardından, yabancı turistler deprem bölgesindeki tatil destinasyonlarının güvenliği konusunda endişelenirken, yaklaşan seçimlerin de satışları olumsuz etkilediği bildiriliyor. Sektör temsilcileri, Ramazan Bayramı satışlarının canlılık getirebileceğini umarken, yaz sezonunda umutlarını kaybetmeyen sektör, haziran ayında beklenen hareketliliğin sektöre yeterli olacağını düşünüyor.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

Sili, Türkiye’deki tesislerin her türlü yönden rakipsiz olduğunu belirtti, “Önümüzde seçimler var, insanlar beklenti içerisinde. Bu nedenle pazarda, seçimlerin yapılacağı zamana kadar çok fazla bir hareket beklemiyoruz. Diğer taraftan yurt dışında görüştüğümüz tur operatörlerinden ve devamlı gelen misafirlerimizden edindiğimiz bilgiye göre seçimlerin bitmesiyle Türkiye’ye çok daha yoğun bir talep olacak. Yatak fazlalığı nedeniyle Alanya gibi belirli bölgelerde Nisan sıkıntılı geçer. Mayıs ayında da hareketlenme olacak ama hazirandan önce net olarak devreye girmez” şeklinde ekledi.

Türkiye turizm sektörü hem iç hem de dış pazarda deprem nedeniyle olumsuz etkilendi

Rezervasyonlarda yüzde 30'a varan iptallerle birlikte erken rezervasyon satışları da ayrıca sıfıra indi. Ancak, tüm bunlara rağmen yaz aylarının iyi geçeceği yönünde bilgiler var. Bu bilgilere göre fuarlardan gelen talepler ve uçak seferleri yaz aylarının iyi geçebileceği yönünde.

Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Ömer Faruk Dengiz, rezervasyonlarda azalmanın yaşandığını ancak iptallerin olmadığını belirtti. Ayrıca Dengiz’e göre gelecek haftalarda rezervasyonların artma ihtimalleri var.

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran da gündem dışı gelişmeler olmadığı sürece bu yaz aylarının rekor seviyelere ulaşacağını belirtti.