Türk-İŞ araştırmasına göre Türkiye’de yoksulluk sınırı 30 bin liraya yükseldi. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırıysa 9 bin 400 liranın üzerine çıktı.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu aylık açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasını paylaşıyor. Türk-İŞ tarafından açıklanan son rapora göre Türkiye’de dört kişilik bir ailenin açlık sınırı ve yoksulluk sınırı belli oldu. Gıda, giyim, fatura ve eğitim gibi harcamaların kalem kalem yer aldığı araştırmanın sonuçları oldukça çarpıcı.

Dört kişilik ailenin açlık sınırı 9 bin 425 lira

Türk-İŞ araştırmasına göre Türkiye’de Şubat sonu itibariyle 4 kişilik bir ailenin, sağlıklı ve yeterli beslenebilmesi adına yapması gereken aylık gıda harcaması minimum 9 bin 425 lira oldu.

Araştırma raporuna göre, bekar bir çalışanın yaşama maliyeti de hesaplanıyor. Buna göre bekar çalışanın yaşama maliyeti aylık 12 bin 265 lira oldu.

Yoksulluk sınırı 30 bin lirayı aştı

Konfederasyonun raporuna göre 4 kişilik bir ailenin gıda dışında konut, giyim, ulaşım, eğitim ve sağlık gibi ihtiyaçlarını kapsayan ve benzeri ihtiyaçları içeren harcamalar da arttı. Yoksulluk sınırı olarak ifade edilen bu seviye 30 bin 700 lira oldu.

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'ndan ittifak teklifi gelmedi! Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'ndan ittifak teklifi gelmedi!

Araştırma, Şubat ayı ile bir önceki ayda gıda fiyatlarındaki artışı da içeriyor. Türk-İŞ Ankara’da yaşayan bir ailenin gıda harcamaları için yapması gereken harcamanın, Şubat ayında Ocak ayına göre yüzde 6 oranında arttığını heapladı. Türk-İŞ raporuna göre yoksulluk ve açlık sınırının yıllık bazdaki değişimi ise 2 kat oldu. Raporda yıllık değişim oranın yüzde 107 olmasına vurgu yapıldı.

Marketler fiyat sabitleme sözü vermişti

Türk-İŞ raporunda, gıda fiyatlarındaki artışın sürdüğü görüldü. Bununla birlike, Ocak ayında aralarında BİM, Migros, ŞOK ve A101 gibi büyük market zincirlerinin yer aldığı birçok marka temel gıda ürünlerinde fiyat sabitleyeceklerini açıklamıştı. Ticaret Bakanlığı, fiyatlara yapılan haksız zamların takip edileceğini paylaştı. TÜİK tarafından aylık enflasyon verisi Mart ayının ilk haftası içinde açıklanacak. Bununla birlikte, yoksulluk ve açlık sınırı seviyesindeki artış ciddi boyuta ulaştı. Açlık sınırı,Şubat ayı itibatiyle 8500 lira olan asgari ücret seviyesinin üzerine çıkmış oldu.