Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türk Liramızı yedirmeyeceğiz” sözlerinden sonra AKP’li belediyenin raylı sistem araçları için Euro üzerinden sözleşme imzaladığı ortaya çıktı.

AKP'li Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, altı adet raylı sistem araç alımı için,  geçtiğimiz hafta Bozankaya Otomotiv adlı şirketle sözleşme imzaladı. Ancak altı adet raylı sistem aracının sözleşme bedeli 13 milyon 326 bin Euro olarak açıklandı.

İmza töreninde konuşan AKP'li Başkan Büyükkılıç Euro olarak alım yapacakları araçlar için; açların yerli ve milli olduklarını ifade ederek övündü.

“Her zaman bizlere yardımcı olan, uyumlu, iyi niyetli, ülkemizin gururu olan firmamıza teşekkür ediyorum. Araçlar 26 ayda teslim edilecek.”diyen Başkan Büyükkılıç’ın sözleri üzerine İyi Parti Kayseri İl Başkanı Sebati Ataman tepki gösterdi.

2293087_360x203

AKP'li belediyenin ‘yerli ve milli' raylı sistem araçlarına Euro cinsinden ödeme yapacak olmasına yönelik tepki gösteren Sebati Ataman ise AKP'li Büyükkılıç'a, “Bu araçlar yerli ve milli üretim ise neden Euro ile anlaşma yaptınız?” diye sordu. Ataman sözlerine: “Geçiş garantili yollar, köprüler, hastaneler, havaalanlarında ödemeler neden döviz cinsinden, neden yerli ve milli dediğiniz tramvayları Türk Lirası olarak almıyorsunuz. Yoksa Türk Lirası tedavülden kalktı da haberimiz mi yok?” şeklinde soru ile devam etti.