Bakan Kasapoğlu, 2028 ve 2032 yıllarında gerçekleşecek olan Avrupa Futbol şampiyonasına Türkiye’nin ev sahipliğini yapması için adaylık başvurusunu yaptıklarını açıkladı. Adaylı için gönderilecek dosya 12 Nisan tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu tarafından UEFA’ya gönderilecek.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye’nin 2028 ve 2032 yıllarında gerçekleşecek Avrupa Futbol şampiyonalarında ev sahibi olması için adaylık dosyalarını imzaladıklarını açıkladı. Kasapoğlu, adaylık dosyasına imzalarını atarak TFF’ye gönderdiklerini belirtti. Dosya’nın UEFA’ya sunulacağı tarih 12 Nisan 2023 olarak belirlendi. Türkiye’de organizasyonun gerçekleştirileceği stadyumlar, şehirler gibi pek çok detay hazırlanan dosyanın içerisinde bulunuyor.

Türkiye, son 20 yılda sportif anlamda çok gelişim gösterdi

UEFA, ev sahipliği yapacak ülkeleri Ekim ayında açıklayacak. Kasapoğlu, Türkiye’nin yaptığı başvurunun değerlendirmesini yaptı. Kasapoğlu, yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin bir spor ülkesi olduğunu vurgulayarak dile getirdi. Kasapoğlu, Türkiye’nin 1962 yılından beri UEFA üyesi olduğunu söyledi. Türkiye’nin 2023 yılında oynanacak olan Şampiyonlar Ligi Finali’ne ev sahipliği yapacağını hatırlatan Kasapoğlu, Türkiye’nin son 20 yıl içerisinde sportif anlamdaki gelişiminin çok ileri seviyede olduğunu belirtti.

Kasapoğlu, şampiyona için açıklamalardan bulundu

Kasapoğlu, Türkiye’nin sportif gelişimini vurgulayarak şu sözleri kullandı:

“Türkiye, bir spor ülkesidir. Başarımız sadece sahada kalmıyor. Özellikle uluslararası olan organizasyonlarda bizim için çıta en yüksek konumda. Her branştan en üst seviye şampiyonalara ev sahipliği yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Tesislerimizin kalitesi, ulaşımın kolaylığı ve konaklamadaki genişlik gibi detayları bir araya toplayıp değerlendirildiğinde Türkiye’nin, spor şampiyonalarına ev sahipliği yapmak için gereken her şeyi bulundurduğu net bir şekilde görülüyor. Türkiye’nin bu kapasitesini önümüzdeki 2028 ve 2032 Avrupa Futbol kullanabilmek için başvurumuzu gerçekleştirdik. Ekim’de hep beraber ev sahibi yapacak ülkelerin kimler olacağını hep beraber göreceğiz.”

Türkiye dışında bazı ülkeler de ev sahipliği için başvuru yaptı

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Türkiye’nin yanı sıra UEFA’ya 2028 ve 2032 yıllarında oynanacak Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapmak için başka ülkeler de başvurdu. Bu ülkeler arasında İngiltere, Kuzey İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti, İskoçya ve Galler 2028’de oynanacak olan şampiyona için başvuru yaparken, İtalya 2032 yılında oynanacak olan şampiyona için adaylık başvurusu yaptı. UEFA, ekim ayında yapacağı açıklama ile bu ülkeler arasından hangisinin şampiyonalara ev sahipliği yapacağı belirlenecek.