Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Beni, sigorta sektörünün hasar ödemelerine başladığını ifade etti.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Beni, sigorta sektörünün hasar ödemelerine başladığını ifade etti. 


6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7,6 ve 7,7 iki büyük deprem felaketi meydana geldi. Yaşanan deprem felaketinden on ilimi etkilendi. Maalesef ki yaşanan deprem faciası ile birçok canı kaybı yaşanırken aynı zamanda binlerce kişi de yaralandı. Maalesef ki binlerce yapı yıkılırken bununla birlikte binlercesi de hasar gördü.

MiConv.com__depremzede-yardim-basvuru-detaylari-nelerdir-ne-kadar-odeme-yapilacak-WFUY


Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Beni’den Önemli Açıklama Geldi!


Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem faciasının ardından binlerce insan öldü. Ayrıca binlerce insanımız da yaralı bir şekilde enkaz altında kurtarıldı. Yaşanan deprem faciasından dolayı birçok yapıda da hasar oluştu. Bununa birlikte binlerce bina da yakıldı. İnsanlar o anki korku ve panik ile kendilerini dışarı atabildi. Ancak bazı evlerde büyük hasarların oluştuğunu ifade edebiliriz. 


6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki büyük deprem Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Osmaniye, Kilis, Şanlıurfa ve Adana’ da birçok yıkıma neden oldu. Yaşanan deprem faciası ile binlerce insanımız ölürken binlercesi de enkaz altından yaralı bir şekilde kurtarıldı.

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!

Depremin yaşandığı ilk günden bölgeye birçok insan gönüllü destek ve yardım etmek için başvuruda bulundu. Bölgede etkili olan facianın boyutu gün geçtikçe daha da anlaşılır oldu. Öte taraftan deprem Kahramanmaraş, Hayat, Malatya ve Adıyaman’ da büyük yıkımlara yol açarken aynı zamanda diğer illerle birlikte birçok hasar da oluşturduğunu ifade edebiliriz. 

1067220060_0_320_3072_2048_1920x0_80_0_0_68e5a21ea1a693f55d63e87babfd7505


Hasar Ödemeleri Başladı!


TSB Başkanı Atilla Beni on ilimizde etkili olan Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından oluşan hasar ödemeleri ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Bu bağlamda Beni, “zararların bir an önce giderilebilmesi ve hasar tazmin sürecinin hızla işletilebilmesi için tüm sigorta şirketleri olarak hasar sürecin hızlandırılmasından, çağrı merkezlerinde depremden zarar görenlere ayrı hatların açılmasına ve bölgede hasar iletişim merkezlerinin kurulmasına kadar bir dizi önlem aldık ve almaya devam ediyoruz.

Sigorta sektörü ekonomik devamlılığın sağlanmasında en önemli sektör konumunda. Zorunlu deprem sigortasının yanında deprem teminatı içeren, kasko, yangın, hayat ve ferdi kaza sigorta poliçelerini de hesaba kattığımızda bölgede deprem teminatı içeren toplam poliçe sayısı 4 milyon civarında” ifadelerini kullandı.

Başkan Beni sözlerinin devamında “Sigorta sektörü olarak, kayıpların giderilmesi ve bölgenin yeniden ayağa kaldırılması için başlatılan seferberlikte üzerimize düşen görevleri birlik ruhu ile yerine getiriyoruz ve getirmeye devam edeceğiz” ifadelerine değindi. 


Başkan Benli konuşmasının devamında yardımların yanı sıra hasar tespiti ve ödemelerinin hızlandırılmasının kritik önemde olduğu bilincine vurgu yaparak “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı uzmanları afet bölgesindeki hasar tespitine devam ediyor. Biz de süreçleri hızlandırmak için Bakanlığın raporlarına ve DASK ödemelerine paralel aksiyonlar alıyoruz.

Deprem sonrasında DASK hasar ödemelerine hızlıca başlandı. Ayrıca birçok şirketimizin 'mobil hasar destek noktaları' da bölgede devreye girdi. Şirketlerimizin hasar yöneticileri ile 200'den fazla eksperimiz sahada tespitlerini yapıyorlar. 1.000’i aşkın personelimiz hem destek çalışmalarına katılıyor hem de hasar gören sigortalılarımızın hayatını bir nebze kolaylaştırmak için süreçleri ivedilikle işletiyor" ifadelerini kullandı.


Dolayısı ile yaşanan depremin ardından birçok sigorta şirket çalışanlarının sahada aktif bir şekilde çalıştığını ifade edebiliriz. Bununla birlikte oluşan hasarların sigorta çerçevesi içerisinde ödenmesine de başlandığını belirtebiliriz. hasar ödemelerinin yanında saha da olan personel destek çalışmalarına da katkı sunuyor.