Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi ekonomik krizin vatandaşa etkisine ilişkin yaptığı çalışmada, merkez bankası stoğunun eksi verdiği ülkenin halkının da borçlarla yaşadığını ortaya koydu.

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi ekonomik krizin vatandaşa etkisine ilişkin yaptığı çalışmada, merkez bankası stoğunun eksi verdiği ülkenin halkının da borçlarla yaşadığını ortaya koydu.

Merkezi Diyarbakır'da yapılan anket çaIışmasının sonuçlarında vatandaşın yüzde 42,3’ünün borç aldığı ve yüzde 55,8’i ise mevcut durumda hala borcunun olduğu ortaya çıktı.

Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme! Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme!

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi Diyarbakır'da Nisan ayı içerisinde yaptığı  “Ekonomik Kriz Göstergeleri ve Etkilenimleri”  başlığı altındaki anket çalışmasının sonuçları sadece AKP Yönetimindeki hazinenin değil ayrıca vatandaşın da bizzat borçlanmak zorunda kaldığını gösterdi.

11-14 Nisan 2022 tarihleri arasında yapılan ankette vatandaşların alım gücünün Türkiye'de yaşanan ekonomik krizden etkilenme hallerini gösterdi.

Ankete katılanların yüzde 95,2'si alım gücünün azaldığını belirtirken, görüşmecilerin yüzde 27,9’u da son bir yıl içerisinde hanelerinde en az bir kişinin işsiz kaldığını (yüzde 62,1’i 1 kişi, yüzde 31’i 2 kişi, yüzde 6,9’u 3 kişi) bildirdi.

Ankette görüşmecilerin yüzde 24’ünün son bir yıl içerisinde farklı ihtiyaçları nedeni ile kredi aldığı, yüzde 42,3’ünün borç aldığı ve yüzde 55,8’i ise mevcut durumda hala borcunun olduğunu belirlendi.

Çarpıcı sonuçlarda vatandaşın, yüzde 42,3’ünün faturalarını ödemekte zorlandığı, yüzde 31,7’sinin temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığı ve yüzde 26’nın ise sağlık ihtiyaçlarını karşılayamadığı belirtildi.

Araştırmanın yapıldığı marketlerde ise market çalışanlarının yüzde 79,2’si son 1 yıl içerisindeki alışveriş hacimlerinin/miktarlarının “Azaldığını” bildirdi.

Doğruluk Payı on Twitter: "💵 Türkiye'nin toplam dış borcu 2021 1. çeyrek itibarıyla 448,4 milyar $. 2⃣ Dış borcun milli gelire oranı ise %61,5 ile cumhuriyet tarihinin en yüksek 2. seviyesinde. (İlki 2020 4. çeyrek)" / Twitter