Credit Suisse hisseleri Avrupa’nın sabah seansında yaklaşık yüzde 10 düşerken dev bankanın hisselerinde yıl başından bu yana düşüş yüzde 60’a ulaştı. Dolayısı ile panik de başladı zira Türkiye'de yaşananların tersine dünya da "bankalar batıyor mu?" soruları başladı.

Türkiye'deki bankalar Merkez Bankası'ndan düşük faizle kredi alıp yüksek faizle halka satma imkanı bulurken, dünyada yaşan durum ise tam tersi. Dolayısı ile Türkiye'de bankalar ve sermaye tarihi kazançlar, tarihi karlar sağlarken, enflasyona karşılık faiz yükselten dünyada dev bankalar bile batma tehlikesi ile karşı karşıya.

Financial Times’ın haberine göre, İsviçre Bankası Credit Suisse yöneticileri hafta sonu büyük müşterilerine, sözleşme taraflarına ve yatırımcılara likidite ve sermaye pozisyonlarına dair güven vermeye çalıştı ve dolayısı ile dünya genelinde bir panik de başladı.

Credit Suisse skandalı: Avrupa Parlamentosu'nda İsviçre'nin kara para aklama listesindeki yerinin değerlendirilmesini destekleyenler arttı

Financial Times’ın haberinin ardından, Credit Suisse’in hisseleri Avrupa’nın sabah seansında yaklaşık yüzde 10 düştü ve dev bankanın hisselerinde yıl başından bu yana düşüş yüzde 60’a ulaştı.

S&P Global Market Intelligence verisine göre Credit Suisse’in 5 yıllık Kredi Risk Primleri (CDS) cuma günü 6 baz puan artışla 247 puanda kapanarak 10 yılın en yüksek seviyesini görürken, bankanın 14 yıllık CDS'leri ise Eylül 2022 itibariyle Lehman Brothers'ın çöktüğü 2008 yılından bu yana en yüksek düzeye ulaşmış oldu.

Twitch Yayıncısının Ölümü Sevenlerini Derinden Üzdü! Küçük Yayıncı Kansere Yenik Düştü! Twitch Yayıncısının Ölümü Sevenlerini Derinden Üzdü! Küçük Yayıncı Kansere Yenik Düştü!

Financial Times  habere göre Credit Suisse’in bir yöneticisi bankanın sermaye artırmak için yatırımcılarla görüştüğüne dair çıkan haberleri ret ederken, hisse fiyatının rekor düşük seviyelerde olması ve düşük derecelendirme notlarının etkisiyle borçlanma maliyetleri yüksek olması nedeniyle bankanın böyle bir adım atmaktan kaçındığını belirtti.

Piyasalarda Credit Suisse ve Deutsche Bank korkusu - ParaMedya

Bu arada bankanın yeni CEO'su olan ve temmuz ayı sonrası atanan Ulrich Koerner, uzun süredir sorunlarla boğuşan İsviçre bankası için bir yol belirlemeye çalışırken piyasa spekülasyonları, bankacı çıkışları ve sermaye şüpheleriyle uğraşmak zorunda kaldı.

Bloomberg’in bildirdiğine göre banka şimdilik yeni olanaklar aramaya devam ediyor ve yeni borçlanma araçları geliştirmenin yanı sıra  Latin Amerika varlık yönetimi operasyonlarının satışını ve First Boston markasını canlandırmayı planlıyor.

DİĞER BANKALAR DA RİSK ALTINDA

Bankalar borsanın yıldızı oldu geçen yıla göre yüzde 287 daha fazla kar bekleniyor

Bununla birlikte, diğer yandan Almanya merkezli Deutsche Bank hisseleri de 2008 krizi sonrası yükseldiği 45 Euro zirvelerinden 7,65 Euro'ya kadar gerilemiş durumda ve göze batan bu dev iki banka da batma riski ile karşı karşıya.