Tescilli Markalar Derneği'nin (TMD) Başkanı İzzet Stamati, dünya devlerinin Türkiye'den vazgeçtiğini açıkladı.

Üretim için Türkiye'yi tercih etmeleri konusunda girişimde bulundukları Calvin Klein, Versace, Armani, Hugo Boss, DKNY, Guess gibi dünya devlerinin Türkiye tutumunu açıklayan Tescilli Markalar Derneği'nin (TMD) Başkanı İzzet Stamati verdiği bilgiler ile dikkat çekti.

Yener Karadeniz'in haberine göre; 30’u aşkın yabancı markayı temsil eden Tescilli Markalar Derneği'nin (TMD) Başkanı İzzet Stamati, Dünya markalarının birer birer Türkiye’den çıkışa geçtiğini anlattı.

Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor

Brandy’s çatısı altında Calvin Klein’den Versace’ye, Armani’den Hugo Boss’a, DKNY’den Guess’a kadar birçok markanın satışını da gerçekleştiren İzzet Stamati, yaşanılan süreç ile ilgili şunları söyledi;

BRANDY'S – A PLUS – Apeks Mimarlık

“Salgında Uzakdoğu’daki yüksek navlunun da etkisiyle lüks ve ulaşılabilir lüks markalar üretim için Türkiye’ye yönelmişti. Biz de burada üretim yapmaları noktasında her zaman baskı yapıyorduk. Ancak gelinen noktada bu avantajı yavaş yavaş yitiriyoruz. Pandemi dönemindeki kazanımları kaybedilebiliriz. Bunun en önemli sebebi de artan üretim maliyetleri ve hammaddede uygulanan vergiler. Bu alanlarda yaşanan fiyat artışları markaların burada fiyat tutturmasını zorlaştırıyor. Bizim de çalıştığımız markalar artık Türkiye’de fiyat tutturamadıklarını söylüyorlar. Avantaj neredeyse üretimi oraya kaydırmaya gidiyorlar”

Türkiye'de her anlamda yaşanan ekonomik kriz ve yıkımı anlatan cümleler ise şunlar oldu;

“Tedarik zinciri artık kırıldı ve yeni üreticiler doğmaya başladı. Tunus, Cezayir, Fas ve Mısır gibi pazarlar öne çıkıyor. Uzakdoğu’yu bırakın artık, söz konusu ülkeler de Türkiye ile rekabet edecek duruma geldi. Orda da işçilik çok ucuz."