Akıllı telefonlar insanların artık bir uzuvları olmuş durumda. Kullanmak istemeyenlerin dahi işleri nedeniyle kullanmak zorunda olduğu akıllı telefonlar artık insanların gözleri, kulakları, ayakları ve kolları gibi gerekli hale geldi.

Akıllı telefonlar insanların artık bir uzuvları olmuş durumda. Kullanmak istemeyenlerin dahi işleri nedeniyle kullanmak zorunda olduğu akıllı telefonlar artık insanların gözleri, kulakları, ayakları ve kolları gibi gerekli hale geldi. Ancak son günlerde ilginç şekilde eski telefonlara rağbet arttı. İşte nedeni!

Artık birer nostalji olan tuşlu telefonlar tam unutuldu derken yeniden ortaya çıktı. İkinci el telefonlar yok satmaya başladı. Hatta öyle ki stoklar tükenmiş durumda. Genellikle artık askerlik ve yaşlı telefonu olarak görülen tuşsuz eski telefonlara büyük rağbet başladı.

Artan rağbet sonrası yüzlerine bakılmayan bu telefonların fiyatları da yükseldi. Bir süre önce 50TL'ye dahi satılamayan tuşlu telefonlar artık 300 TL'den satılıyor. İkinci el telefon satışı yapan esnaf stoklar tükendi, talebi karşılayacak telefon kalmadı dedi.

İkinci el telefon satışı yapan esnaflar kullanımları kolay olması nedeniyle yaşlı kesimin ve Genel Kurmayın çıkardığı son yasaya göre izin verildiği için askerlik yapan erkeklerin tuşsuz telefona taleplerinin arttığını söyledi. Ancak ikinci el tuşsuz telefon satışı yapan esnaf bu telefonların artık piyasada sayılarının azalması ve talebin artması nedeniyle fiyatlarının arttığını söyledi.

Yapılan bir araştırmada da tükenmişlik sendromuna yakalanmaya başlayan ve sosyal medyadan, gündemden, insanlardan yorulan insanların akıl sağlıklarını korumak  için de tuşlu, mailsiz, sosyal medyasız telefonlara yöneldiğini gösterdi.  Son zamanlarda insanlarda soyutlanmak isteyen bazı dizi karakterlerinin de tuşlu eski tip kullanmaları ilgi çekti.