Orta Amerika ülkesi Kosta Rika'da devam eden siber saldırılar nedeniyle "acil durum" ilan edildi...

Ülkenin önemli kurumlarına yönelik siber saldırıyı Rusça konuşan "Conti" adlı grubun üstlenirken Devlet Başkanı Rodrigo Chavez başkanlığında toplanan Ulusal Acil Durum Komisyonu da sistemlerin devre dışı kaldığını söyledi.

Bölge basınından verilen haberlere göre, Kosta Rika hükümeti, bir süredir kendilerine yönelik siber teröristlerin saldırısı aştında ve buna yönelik yeni kararlar alınmış durumda.

Yapılan son resmi açıklamada ise Devlet Başkanı Rodrigo Chavez başkanlığında toplanan Ulusal Acil Durum Komisyonunun, ülkede "acil durum" kararı aldığı bildirildi.

Maliye Bakanlığı, siber saldırılar nedeniyle sistemlerinin halen sağlıklı çalışmadığını ve ciddi mali kayıplarının yaşandığını belirtti.

İş Sözleşmesi İmzalandı En Düşük Maaş 30 Bin TL Oldu! Yeni Ödemeler Hesaplara Yatmaya Başladı! İş Sözleşmesi İmzalandı En Düşük Maaş 30 Bin TL Oldu! Yeni Ödemeler Hesaplara Yatmaya Başladı!

Siber saldırı Kosta Rika hükümet sistemlerinde hasara yol açıyor - Zaman Belçika

Devlet Başkanlığından 22 Nisan’da yapılan açıklamada, bir hafta boyunca hükümet kurumlarına siber saldırı yapıldığı ve bazı dijital platformların devre dışı kaldığı belirtilirken, ABD Dışişleri Bakanlığının geçen haftaki açıklamasında ise Conti liderlerinin kimliği veya yerinin tespit edilmesine yardımcı olanlara 10 milyon dolara kadar ödül vadettiği duyurulmuştu.

Saldırı sonucu Maliye ile Milli Eğitim bakanlıkları Yüksek Seçim Kurulu ve bazı finansal sistemlere bağlı hizmetlerin geçici olarak askıya alındığı da aktarılan bilgiler arasındaydı.