Türkiye’nin dört bir yanından başvurular alınıyor. Vatandaşlar ev bakım ve tadilat için 100 bin TL’ye kadar devletten destek alabiliyor. İşte detaylar...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan vatandaşlara sağlanan sayısız sosyal yardımlardan birisi olarak ev bakım ve tadilat desteği sunulmaktadır. Nakdi olarak sağlanan sosyal yardımlardan birisi olarak bazı şartları sağlayan aileler için ev bakım, tadilat, eşya ve yapımı için tam 300 bin TL’ye kadar ödenmektedir.  

Maddi anlamda gelir seviyesi düşük olan aileler ev bakım sosyal yardımında öncelikli tutulmaktadır. 81 ildeki ve ilçelerindeki vatandaşlar için sağlanabilen ev bakım ve tadilat sosyal yardımı sağlanabilmektedir. Peki, ev bakım ve tadilat sosyal yardımı ödemelerinden kimler yararlanabilir? Ev bakım ve tadilat yardımı başvurusu nasıl yapılır?  

ev bakım ve onarım sosyal yardım 2023

TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Dikkat! 90.000 TL'ye Kadar Ödeme Verilecek

EV BAKIM VE TADİLAT YARDIMI KİMLERE VERİLİR? 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlara sağlanan sosyal yardım ödemelerinden birisi olan ev bakım ve tadilat ödemesi 100 bin TL’ye kadar sağlanmaktadır. Ayrıca betonarme ve prefabrik ev yapımlarında da şartları sağlayan hanelere 300 bin TL’ye kadar destek verilmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yaptığı açıklama doğrultusunda afet kapsamında eşya alımı, prefabrik ve betonarme ev yapımı, onarım ve tadilat için sağlanabileceği gibi ihtiyaç sahibi ailelere de ödeme yapılmaktadır. 

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, öncelikle ev bakım ve tadilat sosyal yardımı ödemelerini gelir seviyesi düşük olan haneler ile eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan vatandaşlara sağlamaktadır. 

EV BAKIM VE TADİLAT SOSYAL YARDIM ÖDEMESİ NE KADAR? 

Ev bakım ve tadilat sosyal yardım ödemelerinden faydalanmak isteyen vatandaşlara onarım için 35 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar yardım ödemesi yapılmaktadır. Prefabrik ev yapımında ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinden 200 bin TL yardım sağlanırken, betonarme yapımı gerçekleşecek ise ödeme tutarı 300 bin TL olmaktadır.  

ev tadilat devlet desteği 2023

EV TADİLAT VE ONARIM SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU 

Ev bakımı, tadilatı, onarım ve yapımı için başvuru yapacak vatandaşlar SYDV (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları) aracılığı ile işlemlerini yapabilmektedir. Ayrıca e-Devlet sisteminden de müracaat mümkünken incelemeler sonucunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti yardım ödemesinin yapılıp yapılmayacağı ve ne kadar yapılacağına karar vermektedir.