Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un daha önce haberini verdiği üzere köy okulları ile ülke genelindeki tüm anasınıflarında bugün yüz yüze eğitim başladı. 1 Mart'ta ise 8'inci ve 12'inci sınıflar ile okul öncesi özel eğitim sınıflarında yüz yüze eğitimin b

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un daha önce haberini verdiği üzere köy okulları ile ülke genelindeki tüm anasınıflarında bugün yüz yüze eğitim başladı. 1 Mart'ta ise 8'inci ve 12'inci sınıflar ile okul öncesi özel eğitim sınıflarında yüz yüze eğitimin başlayacağı kaydedildi. Mutasyonlu virüsün vaka sayısını artırdığı bu günlerde üniversitelerde yüz yüz eğitimin ne zaman başlayacağına dair sorular da çoğalmaya başladı. Üniversitelerde yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? sorusuna YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'tan yanıt geldi.


Ülke çapında geniş katılımlı anket düzenlendi


Bakan Selçuk'un yüz yüze eğitimle ilgili açıklamalarının ardından üniversitelerde yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? sorusu bir kez daha gündeme geldi. Twitter hesabından konuya dair paylaşımda bulunan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerdeki yetki paylaşımının son derece önemli olduğunu vurguladı.YÖK Başkanı Saraç, üniversitelerdeki online eğitimle ilgili öğretim elemanları ile öğrencilerin görüşlerine başvurduklarını kaydetti. Türkiye çapında geniş bir anket yapıldığını aktaran Saraç, öğrenciler ile öğretim elemanlarının büyük çoğunluğunun Sağlık Bakanlığından gelecek görüşlere göre hareket edilmesinin doğru olacağını düşündüklerini belirtti. Öğrencilerin yüzde 11'i ile öğretim üyelerinin yüzde 3'ünün konuyla ilgili Sağlık Bakanlığından gelecek onaya karşı çıktığı ifade edildi.

Sağlık Bakanlığının görüşü hafta içinde netleşecek


Bahar döneminde üniversitelerdeki yüz yüze eğitimin başlaması konusunda Sağlık Bakanlığına görüşlerinin sorulduğunu aktaran Saraç, bu hafta içinde net bir cevap alacaklarını kaydetti. Hafta içi gelecek cevapla birlikte belirsizliğin de ortadan kalkacağına işaret eden Saraç, yüz yüz eğitim aşamalı olarak geçilebileceğini ifade etti. Üniversitelerdeki yüz yüze eğitimin başlamasıyla ilgili yapılan geniş ankete katıla herkese teşekkür ettiklerini belirten Saraç, ankete katılan öğrencilerin yüzde 55'inin kız öğrenciler olduğunu ifade etti.