Vatandaşlarımız korona virüs ile birlikte gelen ekonomik sıkıntılar nedeniyle ihtiyaçlarını karşılamak için de firmalar tarafından gelecek olan indirimleri bekliyorlar. Fakat bu indirimler hakkında uyarı geldi.

Vatandaşlarımız korona virüs ile birlikte gelen ekonomik sıkıntılar nedeniyle ihtiyaçlarını karşılamak için de firmalar tarafından gelecek olan indirimleri bekliyorlar. Fakat bu indirimler hakkında uyarı geldi. Vatandaşlarımız bu uyarıyı her yerden araştırıyorlar. Vatandaşlarımız tarafından İndirim kampanyalarına gelen uyarı nedir? İndirim kampanyalarına dair yapılan açıklamalar nelerdir? Gibi pek çok soru vatandaşlarımız tarafından oldukça merak ediliyor. Merak eden ve araştıran vatandaşlarımız için ayrıntıları haber kaynağımızda paylaştık.

Vatandaşlarımız temel ihtiyaçlarını ya da pek çok ihtiyacını karşılamak için de gelecek olan indirimleri bekliyorlar. Bunun için de vatandaşlarımız yapılacak olan indirimler için sırada beklediler. Bu indirimler devam ediyor ve vatandaşlarımız da bu indirimler için yoğun bir ilgi gösteriyorlar. Vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan en önemli indirimlerden bir tanesi olan Kasım indirimleri oldukça ilgi görüyor. Vatandaşlarımız ekonomik kriz devam ederken bu kadar yaptıkları alışverişler ile daha sonra ekonomik anlamda sıkıntıya girecekler. Bunu için de vatandaşlarımızın ihtiyacından fazla ürün satın almaması gerekiyor. Yetkililerden firma indirimlerine olan uyarı gecikmedi. Vatandaşlarımız her yerden yapılacak olan indirimleri merak ediyorlar.

İNDİRİMLER SİZLER YANILTMASIN?

Kasım ayında başlayan indirim kampanyaları ile ilgili vatandaşlara önemli uyarı yapıldı. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, "Bazı firmaların bu sahte kampanyalarla bire bin katma çabası adil değil." değerlendirmesinde bulundu. İndirim kampanyalarına karşı vatandaşlara dikkatli olmaları konusunda önemli uyarı yapıldı. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, “Bazı firmaların bu sahte kampanyalarla bire bin katma çabası adil değil.” değerlendirmesinde bulundu. Öte yandan bu tür alışveriş çılgınlıklarının vatandaşlar için değil firmalar için fırsat olduğunu belirtti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında, her yıl kasım ayından yılbaşına kadar “Efsane Cuma, Yalnızlar Günü, Efsane Kasım” gibi isimlerle çok sayıda indirim kampanyalarının düzenlendiğini aktardı. Korona virüs (Kovid-19) pandemisinden dolayı işsiz kalan, işleri sekteye uğrayan çok sayıda esnaf ve vatandaş olduğunu vurgulayan Palandöken, “Bazı firmaların bu sahte kampanyalarla bire bin katma çabası adil değil.” değerlendirmesinde bulundu.

VATANDAŞLAR İÇİN UYARI AÇIKLAMASI GELDİ!

İndirim aldatmacalarına karşı vatandaşların tedbirli olması gerektiğine işaret eden Palandöken, şunları kaydetti: “Bu tür alışveriş çılgınlıkları vatandaşlarımız için değil bazı firmalar için bir fırsat alışverişidir. Günümüzün rekabet piyasasında hiç kimse yüzde 80 zarar ederek satış yapmaz. Her ürünün maliyeti ve satış fiyatı ortalama olarak bellidir. Ürünlere birkaç gün öncesinde 3-5 katı etiket yapıştırıp sonra yılın belli günlerinde indirim diye pazarlamak haksız kazançtır.”

Ürün pazarlamanın ve satmanın da bir kuralı olması gerektiğinin belirten Palandöken, “Yılardır dile getiriyoruz, kampanyaları kurala bağlayalım, mağduriyetlerin önüne geçelim. Çünkü bu satış kampanyalarında sadece kuralsız ürün satışı değil, merdiven altı ürünler de piyasaya sürülüyor. Stokları tüketmek için fırsat, indirim günü, kapatıyoruz gibi aldatıcı satış teknikleri uygulanıyor. Bu tarz yanıltıcı kampanya ve reklam yapan firmalara cezai işlem uygulanmalı. İndirim sezonu yılda iki kez olmak üzere sınırlandırılmalı ve indirimler izinle olmalı.” ifadelerini kullandı.