Meteorolojinin bu geceden itibaren yurda Trakya'dan girecek aşırı soğuk ve yoğun kar yağışlı havaya dair uyarısından sonra bir uyarı da yurt dışından geldi. Ünlü meteoroloji analisti David Birch, yoğun kar yağışıyla yüklü bir soğuk hava kütlesinin Türkiy

Meteorolojinin bu geceden itibaren yurda Trakya'dan girecek aşırı soğuk ve yoğun kar yağışlı havaya dair uyarısından sonra bir uyarı da yurt dışından geldi. Ünlü meteoroloji analisti David Birch, yoğun kar yağışıyla yüklü bir soğuk hava kütlesinin Türkiye'ye yöneldiği haberini verdi. Ülkeye gelen soğuk ve kar yağışlı hava kütlesine dair verileri Twitter hesabından paylaşan Birch, "Soğuk ve kar sizin için geliyor" yorumunda bulundu.


Kış severler bayram edecek!


Türkiye'ye yönelen havanın aşırı soğuk bir hava kütlesi olacağını bildiren David Birch, bu hava kütlesinin yarın Marmara'da ve ilerleyen günlerde ülke genelinde etkili olacağını kaydetti. Kış severler için bunun iyi bir haber olduğunun altını çizen Birch, özellikle Antalya ve İstanbul'da yoğun kar yağışının görüleceğini sözlerine ekledi. Önümüzdeki hafta ülke genelinde etkili olacağı belirtilen rapora göre ülkenin güneyde bulunan sahil kesimlerinin dışındaki her yerinde kar yağışının etkili olacağının öngörüldüğü aktarıldı. Kar yağışının Antalya sahillerinde olmasa bile sahile yakın kesimlerde yağarak yazlıkçıları kaçıracağı ifade edildi.


Antalya'daki çiftçilere zirai don uyarısı!


Meteorolojiden alınan bilgilere göre de salı gününden itibaren hava sıcaklığında keskin bir düşüş meydana gelecek. Çarşamba günüyle birlikte de şehrin iç kesimleri ile yüksek bölgelerinde kar yağışının etkili olacağı bildirildi. Öte yandan sahil kesimlerinde ise yağışların, gök gürültülü sağanak şeklinde görüleceği ifade edildi. Ani soğumaya bağlı olarak tarım ürünü yetiştiren çiftçilere don uyarısı yapıldı, önlem alınmaması halinde ürünlerin zarar görebileceği belirtildi. Sahil kesimlerde bile 1 dereceye kadar düşebilecek sıcaklıklardan dolayı zirai don tehlikesine dikkat çekildi.