Bilim İnsanları 100 Yaş Üzeri İnsanların DNA'sındaki Benzersiz Özellikleri Çözdü: Uzun Yaşamın Sırrı Çözülüyor!

100 yaşını geçmiş kişilerin benzersiz bir bağışıklık sistemi olduğuna dair yeni bir araştırma yayınlandı. Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar da dahil olmak üzere bir ekip, 100 yaş ve üzerindeki nadir bireylerin son derece işlevsel bir bağışıklık sistemine sahip olduğunu ortaya koydu. Bu çalışma, yaşlanmanın belirleyici özelliklerinden birinin bağışıklık sisteminin düşüşü olduğunu gösteren önceki çalışmaları desteklemekte.

Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı! Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı!

Bu yeni çalışmada araştırmacılar, 100 yaşını geçmiş yedi kişiden aldıkları kan örneklerinde geniş bir bağışıklık hücresi kategorisi olan periferik kan mononükleer hücrelerindeki molekülleri değerlendirdi. Bu kişiler, New England Centenarian Study adlı araştırmanın bir parçasıydılar.

100 Yaş Üzeri Kişilerin Benzersiz Bağışıklık Sistemleri Keşfedildi

Araştırmacılar, farklı hücre tiplerinin oranının ve iç faaliyetlerinin yaşla birlikte nasıl değiştiğini analiz etmek için gelişmiş hesaplama teknikleri kullandılar.

Bu analizler sonucunda, normal bağışıklık tepkisini yansıtan hücre tiplerinden farklı bir hücre tipinde, sadece 100 yaşını geçen kişilerde bulunan kompozisyon ve işlev değişiklikleri tespit edildi.

Bu çalışma, 100 yaşını geçen kişilerin uzun ömürlülüklerinin ve işlevselliğin korunmasında etkili olan benzersiz bir bağışıklık sistemi olduğunu öne sürmektedir.

100 Yaşını Geçmiş Kişilerin Bağışıklık Sistemleri Aşırı Uzun Ömürlülüğe Katkıda Bulunuyor

Bilim insanları, 100 yaşını geçmiş kişilerden oluşan en büyük tek hücreli veri kümesini analiz ederek, aşırı uzun ömürlülük ile ilişkili moleküler ve yaşam tarzı faktörlerinin tanımlanmasına yardımcı olan benzersiz özellikler keşfettiler.

Araştırmacılar, yaşla birlikte bağışıklık direncini artıran mekanizmaları daha iyi anlamak için bir temel sağladığına inanıyor. Bulgular, 100 yaşını aşmış kişilerin enfeksiyonlardan kurtulma yeteneklerini artıran koruyucu faktörler açısından zengin olduğu hipotezine destek sağlıyor.

Ayrıca, 100 yaşını aşmış insanların sağlıklı ve üretken bir yaşam sürmeleri hakkında bir şablon sunarak, daha uzun ve sağlıklı yaşam için öğrenilebilecek şeyler olduğunu gösteriyor.