2022 yılının başında bir süre yatay eğride seyreden altın yılın ortalarına doğru tırmanışa geçmiş ve yatırımcısını sevindirmişti. Özellikle gram altın fiyatlarının 1.000 TL’nin üzerine çıkmasıyla beraber altın yatırımcılarının yüzü gülmüştü.

Birçok uzman gram altının 1.000 TL’nin üzerine çıkmasının ardından yatırımcılara ellerinde ki altını bozdurmalarını salık verdi. Bu tavsiyeye uyup ellerinde ki altını bozduran yatırımcılar bu yükselişten karlı çıktı. Fakat daha yüksek karlar için bekleyenler ise büyük bir hüsranla karşılaştı. Çünkü altın yükseldiği gibi çakılmaya başladı. Yeniden yükselip yükselmeyeceği merak konusu olan altının şimdilik yatırımcısını üzdüğünü söyleyebiliriz. Ama bu durumun ne kadar süreceği konusunda da çok fazla bilgi sahibi olan yok. 

altin-aa-1553624-1

ABD’den Gelecek Haberler Önemli 

Altının fiyatı her ne kadar birçok varlıkla ilişkili olsa da en büyük darbeyi dolardan yediğini söyleyebiliriz. Amerika’nın ekonomisinin kötü gitmesinden ve enflasyonun yükselmesinden dolayı Fed toplantılarında faiz artırımı kararı çıkmasının ardından ilk darbeyi yiyen altın hızlı bir şekilde düşüşe geçti. Bu düşüş faiz kararlarının ardı ardına açıklanmasıyla devam etti. Şimdilik yatay bir seyirde yoluna devam eden ve direnç noktasını bulmuş gibi görünen altının daha çok düşüş yaşama ihtimalinin tamamen Amerika’nın açıklayacağı ekonomik politikalarla alakalı olduğunu birçok uzman söylüyor. Eğer Amerika ekonomisinin zorlanmaması için daha sıkı önlemler alırsa bu durum altının fiyatında daha da düşmesine sebep olabilir. 

altin-kahini-islam-memis-firlayacak-dedi-ve-net-tarihi-verdi-dolar-20-tl-gram-altin-1450-lira-2

IBAN Numarasına Ödenecek, 100.000 TL'ye Kadar İsteyen Hemen Alacak! IBAN Numarasına Ödenecek, 100.000 TL'ye Kadar İsteyen Hemen Alacak!

Alım Fırsatı Doğabilir 

Altın fiyatının azalması birçok yatırımcı için zarar olsa da yatırımcılar altına yatırım yapmak isteyenler için bu durumun olumlu olabileceğini söylüyorlar. Çünkü Amerika her ne kadar sıkı yaptırımlar uygulasa da milletinin refahı için bu tutumunu uzun sür devam ettiremez. Bu nedenle uzmanlar 2024 yılının başlarında Amerika’nın yine ılımlı kararlar almaya başlayacağını ve piyasanın yeniden rahatlayacağını iddia ediyorlar. Eğer uzmanların dedikleri doğru çıkarsa şu an düşük fiyattan altın alan kimseleri 2024 itibariyle piyasa rahatlayınca ellerinde ki altını çok daha yüksek bedellere elden çıkarabilir ve kar elde edebilir. Elbette ki böyle bir yatırım yapmak oldukça riskli olacaktır.