Yine de; Gıda ürünlerinde, Kozmetik ürünlerinde, Temizlik ürünlerinde belli fiyat artışları yaşanmıştır. Vatandaşı en rahatsız eden artışlardan biri de yağ fiyatlarında kendini göstermiştir.

Yine de;


 • Gıda ürünlerinde,

 • Kozmetik ürünlerinde,

 • Temizlik ürünlerinde belli fiyat artışları yaşanmıştır.


Vatandaşı en rahatsız eden artışlardan biri de yağ fiyatlarında kendini göstermiştir. Yakın geçmişe kadar uygun fiyatlardan temin edilebilen 5 litrelik yağlar zam üstüne zam almıştır. Yerine ve markasına göre değişmekle birlikte 5 liretlik bir yağ 80 TL’ye yaklaşmıştır.

Market İndirimi İzdihama Neden Oldu!


Yağ fiyatlarının artmasından sonra vatandaş ilk olarak kullanım oranlarını aza çekmiştir. Buna karşın ana tüketim maddelerinden biri olması nedeni ile yağ kullanımından tamamen vazgeçilmesi mümkün değildir. Bu durumu bilen bir market geçtiğimiz günlerde 5 litrelik yağlarda oldukça uygun fiyatlar vermiştir. Marketin uygun fiyatlardan yağ sunması ise izdihama neden olmuştur.

Normal şartlar altında salgın kapsamında;

 • Marketlere belli sayda vatandaş alınmaktadır,

 • Kasa kuyruklarında belli sosyal mesafelerin korunmasına dikkat edilmektedir.


Ancak uygun fiyatlı yağ almak isteyenler adeta salgını unutmuştur. Sosyal medyanın gündemine düşen kareler bu durumu net bir şekilde kanıtlamaktadır. Zira ekranlara gelen görüntülerde markette izdiham oluştuğu açık olarak gözler önüne serilmektedir.

Rakamlar Ne Zaman Düşecek


Vatandaşların indirimli yağ satışı sonrasında oluşturmuş olduğu izdiham sonrasında akıllara farklı sorular takılmıştır. Zira fiyatların ne zaman normal seyrine döneceğine yönelik meraklar giderek artmaktadır. Rakamların normal seyrine dönebilmesi için;

 • Salgının kontrol altına alınması,

 • Kuraklık sorununun ortadan kalkması,

 • Yeni hasatların gerçekleştirilmesi gerekmektedir.


Bazı süreçler uzun zaman alabilmektedir. Ancak konu hakkında kısa süre içerisinde bir devlet müdahalesi gelmesi beklenmektedir. Bu sayede stoklarda bekletilen yağlar piyasada yaşanan sıkıntının önüne geçecektir. Piyasada satışa sunulan yağ miktarının artmasından sonra ise rakamların yeniden normal seyrine dönmesi beklenmektedir. Aynı durum satış fiyatı artan diğer gıda maddeleri için de geçerlidir.

Uygun Fiyatlı Yağ Nereden Alınır


Rakamların artmasından sonra vatandaşlar uygun fiyatlı yağ temin edebilmek adına farklı yöntemlere başvurmaya başlamışlardır. Marketlerin gerçekleştirmiş olduğu indirimleri takip etmek bu alanda ilk akla gelen yöntemlerden biridir. Ancak görüldüğü üzere indirim takipleri kişilerin bir anda izdiham içerisinde kalmasına neden olabilmektedir. Bundan ötürü alışıverişlerde;

 • İnternet sitelerinin kullanımı,

 • Toptancıların tercih edilmesi verilen öneriler arasındadır.


Daha çok ürün almak daha uygun fiyatlar üzerinden alışveriş yapma artısını getirmektedir. Bu sayede hem yağ için hem de diğer ürünler için geçerli olan uygun fiyatlı alışveriş avantajı yakalanmış olmaktadır. İnternet alışverişleri de bu alanda daha az ödeme yapılmasını sağlamaktadır. Ancak uygun fiyatlı alışveriş konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Diğer türlü vatandaşlar kart ve kimlik bilgilerini tehlikeye atabilmektedir.

İnternet Sitelerinden Gıda Alışverişi Yapmak Güvenli Mi?


İnternet alışverişi çoğunlukla haberlere konu olmaktadır. Ne yazık ki vatandaşların büyük bir bölümü internet alışverişi esnasında dolandırılmaktadır. Oysaki internet üzerinden güvenilir olarak;

 • Gıda,

 • Elektronik,

 • Kozmetik,

 • Beyaz eşya,

 • Tekstil ve daha pek çok alandan alışveriş yapılabilmektedir.


Güvenilir alışverişler için güvenilir olan sitelerin ve mobil uygulamaların tercih edilmesi gerekecektir. Ayrıca vatandaşların site ve uygulama kullanımlarını bireysel olarak devam ettirmeleri gerekmektedir. Yani şifreler farklı kişilerle paylaşılmamalıdır. Bu gibi küçük önlemlerin dikkate alınması halinde istenen her alanda hem uygun fiyatlı hem de güvenilir alışverişlere imza atılacaktır.