Türkiye'de vize randevularının uzak tarihlere ötelenmesi, hatta randevu alabilseniz bile birçok ülke için "red" durumunun artık sıklıkla yaşanması sorgulanmaya başlanmıştı ki ABD'den açıklama geldi. Hem de tam da beklendiği gibi...

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, kendisine Türkiye'de ABD vizesi almak isteyenlerin uzun süre randevu bulamaması konusunda, "Bunun Türkiye'ye özgü bir durum olmadığını" söyledi.

Perşembe günü düzenlenen basın toplantısında gazeteci Anıl Sural'ın Bakanlık Sözcüsü Ned Price'a "Ankara'da ABD Büyükelçiliği sadece acil durum randevuları veriyor. İstanbul'daki Başkonsolosluk'ta ise insanlar bir seneden uzun süre bekletiliyor. Bunun özel bir nedeni var mı?" diye sorması üzerine verilen cevap şöyle oldu;

Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları

Vize sorunu büyüyor! ABD'li sözcüden Türkiye açıklaması - Timeturk Haber

"Dünya genelinde zorluklarla karşı karşıyayız. Bunun ana nedeni Covid. Bazı Covid kısıtlamaları yürürlükteydi ve kısıtlamaları yeni kaldıran ülkelerde bunun hala devam eden bazı etkilerini görebiliyoruz. Size bunun Türkiye'ye özgü bir durum olmadığının güvencesini verebilirim. Türkiye'de de başka yerlerde de bununla mücadele ediyoruz. Covid kısıtlamalarının iş gücümüze etkisi bekleme sürelerini uzattı. Acil şekilde çözmeye çalışıyoruz. Bazı yerlerde kısaltmayı başardık. Covid öncesi döneme dönmeyi hedefliyoruz"

"Öğrenciler için öncelik sağlıyoruz. O öğrencilerin okul yılı başlamadan gelmesi gerektiğini biliyoruz. Her sene buraya binlerce öğrenci geliyor"

Ancak özellikle sosyal medyada sık sık dikkat çekildiği ve yorumlandığı üzere, Türkiye'nin en çok mülteci kabul eden ülke olması ve sıkı bir süreç geçirtmeden ücret karşılığı "vatandaşlık" vermesi sebebi ile son yıllarda Türk vatandaşlarının Avrupa veya Amerika ülkeleri için vize almakta sorun yaşadığı bilgisi ile bu açıklama "samimi" bulunmadı.