Aylardır uzamanların uyardığı süreç ve dolayısı ile piyasalarda yangın başladı...

Merkez Bankası faiz kararını açıklamış ve yine aizi sabit tutarak 14’te bırakmıştı ki zaten sürece dünyaca ünlü finans kuruluşu JPMorgan Türk ekonomisinde olacakları "kurumun politika duruşunu normalleştirmek için acelesi yok" sözleri ile açıklamıştı.

Türkiye’de enflasyona neden olan faktörlerde bir değişiklik olmadığını, bu nedenle fiyat dinamiklerinin kötüleşmeye devam ettiğini ve de edeceğini bildiren dünyaca ünlü finans kuruluşu, Türkiye için olan yıl sonu enflasyon tahminini en son yüzde 49.5’ten yüzde 63.1’e yükselterek durumun vahametini de göstermişti.

JPMorgan üst yöneticisinden yatırımcılara 'kasırgaya hazırlanın' uyarısı

Türkiye için gerçekleşen dolar kuru tahminleri için tek yanıltıcı olabilecek ve beklenen Haziran ayı enflasyonu da açıklanınca "kötümser" olarak adlandırılan uzmanlar da haklı çıkmıştı ve artık yanılacak yer kalmamıştı.

Döviz kurlarının yükselişe geçmesinin mutlak olduğunu ve yakın zamanda da patlama yapacağını söyleyen uzmanlar artık tartışmasız haklı çıktılar çünkü tam da beklenildiği gibi dolar rekor üstüne rekor kırmaya başladı ve Dolar/TL 20 Aralık'tan beri yeni zirve olan 17.9750'ye dün yükseldi.

Bugün ise parite 18.02'ye ulaşarak 18 seviyesini de geride bırakırken en son 17.9352'den işlem görüyordu...

Merkez Bankası faiz kararı BELLİ OLDU! Döviz kurları ve altın fiyatları ne tepki verdi? İşte Mayıs 2022 Merkez Bankası toplantısı sonrası yeni açıklama - Son Dakika Merkez Bankası Haberi - Galeri - Ekonomi

Tüm müdahalelere rağmen yyükselişine emin adımlarla ilerleyen dolar 20 Aralık günü 18 lira 16 kuruşla tarihindeki en yüksek seviyeye ulaşmıştı ki artık görüldüğü üzere uygulanan politikalar sebebi ile kaldığı yerden sürecine devam edecek.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Yani yerli ve yabancı uzmanların aylardır uyardığı üzere ok yaydan çıktı ve dolar ateşini aldı...