Emekli maaşlarının yükseltilmesine yönelik adımların atılacağı ifade ediliyor! Emeklilerin refaha ulaşabilmesi için yeni adımlar atılmaya devam ediliyor.

Ve netleşti! Cumhurbaşkanı Erdoğan son dakika müjdesini verdi! Emekli maaşları artık böyle artacak! Cumhurbaşkanlığı kabinesinin toplantının ardından yapılan açıklamalara göre hiçbir emeklinin 2500 TL altında maaş almayacağı kararı çıktı. Bunun yanında emeklilere %25,48 oranında enflasyon zammına ek olacak şekilde bir zam talebi de oluşmuştur. İş hayatından çekilmiş kişilerin maaşlarında iyileştirmeye gidilmesi bu noktada önemlidir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iyileştirmeye dayanarak düşük maaş almakta olan emekliler için bir alt sınır belirlenmiş durumdadır. Temmuz ayında emeklilere ve memurlara yapılacak olan %7 toplu sözleşme artışının yanında gerekirse enflasyon farkının da eklenmesi görüşülmüştür. Maaş zamlarının belirlenmesinde enflasyon rakamları belirleyici rol oynuyor. Bu nedenle en düşük emekli maaşlarının ne kadar olacağı merak konusu olmaktadır. Peki, en düşük emekli maaşı ne kadar oldu? İşte merak edilen ayrıntılar!

iPhone 15 Üretmesi Kadar Maliyeti de Yüksek! Bu Model Apple'ı Çok Zorladı! iPhone 15 Üretmesi Kadar Maliyeti de Yüksek! Bu Model Apple'ı Çok Zorladı!

En Düşük Emekli Aylığı Ne Kadar Oldu?

Zam yüzdesinin açıklanmasıyla birlikte emekliler aylıklarının ne kadar artacağını merak etmiştir. Yüzde 25,48 oranındaki zamma göre artık 2500 TL’nin altında maaş alan emekli olmayacak. 2000 yılı öncesinde SSK emeklisi olanların maaşları 2634 TL’den 3293 TL’ye yükselecek. 2000 yılı sonrası SSK emeklilerinin maaşlar ise 1627 TL’den 2500 TL’ye artacak. Bağ Kur esnaf emeklilerinde 1912 TL’den 2500 TL’ye maaş artışı olacaktır. Ayrıca Bağ Kur tarım emeklileri de 1802 TL değil 2500 TL alabilecektir.

Emekli Aylığına Zamlar Neye Göre Belirlenir?

Artık çalışma hayatını noktalamış kişilerin maaş değişikliklerini belirleyen en önemli nokta enflasyon oranı olmaktadır. Ayrıca emeklilerin alabileceği bir alt sınırın belirlenmesi pek çok kişiyi rahatlatmıştır. On üç milyonun üzerindeki emekli bu düzenlemeleri merakla bekliyordu. Bu konuda çalışmalar yapılması pek çok kişinin yüzünü güldürdü.

TÜİK’in açıkladığı altı aylık enflasyon oranlarına göre pek çok grubun maaş oranları belirlenmiştir. Buna ek olarak bazı iyileştirmeler gerçekleştirilmektedir. Gerçekleştirilen iyileştirmelerle birlikte emeklilerin daha da rahatlatılması amaçlanıyor. Ayrıca emekli aylıklarında belli bir alt sınırın belirlenmiş olması da önemli bir gelişmedir.