EYT son dakika haberleri bugünde gelmeye başladı. EYT'de 48 yaş üzerinden gizli formül ve EYT'de 2 yıl düzenlemesi geldi! Bu haberlerin detayları sayfamızda.

EYT son dakika haberleri müjdeli olarak geliyor. EYT'de 48 yaş üzerinden gizli formül! EYT'de 2 yıl düzenlemesi geldi! tam 1 milyon kişiyi kapsıyor... Milyonlarca vatandaşlar emekli olmak amacıyla lüzumlu görülen prim miktarını dolduruyor. Ancak emeklilik amacıyla yaşa takılıyor. Dolayısıyla emekli olma hakkını elde edebilmek bağlamında vatandaşlar yaşlarının bir an önce gelmesini bekliyordu. Bu anlamda kişilerin  mağduriyetlerin giderilmesi adına 2022 senesinde husus masaya yatırıldı. Finlandiya ve Almanya modelleri değerlendirilerek Türkiye’ye özgü çözüm yolları aranıyor. 

EYT'de 48 yaş üzerinden gizli formül!

Ortaya çıkarılan yeni formül ile de yaşa takılan vatandaşlara beklenilen müjde verildi. Atılacak net adımların kesinlik kazanmasının yanısıra nasıl bir formülün uygulanacağı ise şimdilik netlik kazanmadı. Bu kapsamda ilk olarak emeklilik amacıyla yaş sınırın aşağı çekilmesi hususu gündemde. Bununla birlikte yaşı bekleyen vatandaşlar içersinde bir grup düzenlemelerin uygulanacağı gene konuşulanlar arasında.

Bakanlığın öncelikli amacı çalışanlara yönelik maaş düzlenmesi yapmaktı. Asgari ücrette amaçlanan güncelleme gerçekleştirdikten sonra emeklilere kanalize olundu. Çalışma Bakanlığı bu konunun netlik kazanması amacıyla ilk olarak Maliye Bakanlığı ile temaslarda bulunacak. İmkânlar değerlendirildikten sonra ise emekliliği bekleyenler amacıyla en makul formülde karar kılınacak. 

Şu en tartışılan çoğu formülün bulunduğu biliniyor. Netlik kazanmamakla eş güdümlü güçlü yorumlarda emeklilik amacıyla yaş sınırın 48 olacağı ön görülüyor. Bunun yanısıra primi dolsa dahi 48 yaşın altında kalanlar amacıyla ufukta şuanlık uygulanması fikir edinilen bir formül yok. Eğer beklenen kritik formüller deveye girecek olursa emeklilik noktasında yeni bir teknik de karşımıza çıkmaktadır.

4A, 4B, 4C ve EYT emeklilerine ek ödeme fırsatı 4A, 4B, 4C ve EYT emeklilerine ek ödeme fırsatı

EYT'de 2 yıl düzenlemesi geldi! tam 1 milyon kişiyi kapsıyor

Atılacak adımlara yönelik değerlendirmeler yapılırken muhtemel iki formül üstünde duruluyor. 2 sene formülünde; emeklilik amacıyla gün koşulu dolmuş yaş koşulunın dolmasına ise 2 sene kalan vatandaşlar amaç kitle olarak algılanıyor. Bu konumda olan kişilerin 2 senenin dolmasını beklenmeden emekli edilmesi amaçleniyor. 

2 sene formülünde ise; aynı şekilde emeklilik amacıyla yaşının dolmasına 2 sene kalanlar amacıyla bekleme vakitı ortadan kaldırılıyor. Eğer 2 sene formülü döneme sokuluyorsa emekli olmak amacıyla bekleyen 1 miyon vatandaş hayallerine kavuşacak. Böylece emeklilik vakitınin daha detaylı bir şekilde hesaplanması da olası oluyor!