EYT bekleyen vatandaşlar için son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. EYT için emeklilik böyle olacak. Eğer 4.800 ile 5.500 gün arasındaki priminiz varsa... Detaylar haberimizde.

Gözden kaçırmayın

Yoksullukla Savaşan Türkiye'de Erdoğan'a Devlet Kaynakları İle 4,7 Milyon Liralık Hediye! Yoksullukla Savaşan Türkiye'de Erdoğan'a Devlet Kaynakları İle 4,7 Milyon Liralık Hediye!

Peş peşe açıklama yapıldı. EYT'li vatandaş böyle emekli olacak! Eğer 4.800 ile 5.500 gün arasındaki priminiz varsa... EYT'liler bağlamında her geçen gün güncel haberler çıkarken milyonlarca vatandaş nasıl emekli olacağı konusu ile ilgili detaylı hesaplamalar yapıyor. 

EYT'li vatandaş böyle emekli olacak! 

EYT'lilerin gözü emekli olmak için yeni yasaya çevrilmiş durumda. Çalışmalardan çıkacak netice da merakla bekleniyor. İlk husus EYT'nin kapsamı olacak. EYT düzenlemesi, 9 Eylül 1999'dan evvel sigortalı olanları yakından kapsıyor. Bu anlamda yapılacak çalışma sonrasında vatandaşların hangi şartları sağlamaları durumunda emekli olacağı karara bağlanacak.

Bir formül, kadınlarda 20, erkeklerde ise 25 senelik sigortalılık süresi tamamlanırsa yaş koşulu olmayacak. 

Bu halde işe giriş tarihine göre 5000 ile 5975 gün arasındaki primi tamamlayanlar ve erkekler amacıyla 25 sene zamanını (2021 senesine göre 1996 ve evvel sigortalı olanlar bu koşulu tamamladı), kadınlar amacıyla 20 sene zamanını (1999 evveli sigortalı olanlarda bu vakit doldu) geçenler kapsama giriyor.

EYT'de kesinti yöntemi ön plana çıkıyor

EYT kapsamında ilgi çeken bir başka teknik ise kesinti yolu ile emeklilik oldu. Çalışan vatandaşların kabul etmesi durumunda emeklilik amacıyla kalan senesinin tespit edilen oranlarda yapılacak hesaplamalar ile kesinti yapılarak emekli olması sağlanacak. Fakat bu teknik çoğu vatandaş doğrultusundan olumsuz olarak karşılandı. Örnek bir hesaplamaya göre yüzde 4 olarak tespit edilen senelik kesinti seviyesi amacıyla 36 ayı kalan kalan vatandaşın yüzde 8 kesinti ile emekli olması sağlanacak. Bu tekniğe seçenek olarak gündeme gelen başka bir çalışma ise geçici kesintili teknik oldu. Buna göre yeni tespit edilen oranlarda emeklilik amacıyla kalan senesinin kesinti ile karşılanması hedefleniyor.