Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yeni formüllerin gündeme geldiği ifade ediliyor. Özellikle 47 yaş sınırının EYT’de temel belirleyici kriter olması bekleniliyor. İşte bu konuya dair merak ettiğiniz sorulara dair yanıtlar!

Ve sonunda belli oldu! ETY’de 47 Yaş müjdesi verildi! Kadın ve erkek yaş hesabına göre hemen emekli oluyor. Emekli olmak için yaşa takılan vatandaşlara yönelik yeni düzenlemelerin yapılıp yapılmayacağı merak konusuydu. Bu konuda özelikle de 50 yaş öncesi vatandaşlar için bir emeklilik müjdesinin gelmesi bekleniyordu.  Son zamanlarda da kulislerde bu sınırın 47 yaşa kadar çekileceği iddiası dolaşmaya başladı. Bu iddia özelikle de 2023 EYT Yasası hazırlık döneminde hız kazandı. Eğer söylentiler netlik kazanırsa milyonlarca vatandaşa erken emeklilik fırsatı doğmuş olacak. Gözler ise bu konuda yapılacak açıklamalara çevrilmiş durumda.

47 Yaş Formülü İçin Hangi Şartlar Aranacak?

Çalışma Bakanlığı gündeminde olan 3600 ek göstergesinin düzenlenmesinden sonra yeni gündem EYT Yasası olarak belirlendi. Yasaya yönelik net bilgiler olmamakla beraber yapılan açıklamalarla önemli sinyaller verilmeye başlandı. Sürece dair değerlendirme yapan uzmanlar, yasasının büyük bir titizlikle hazırlanacağı konusunda hem fikir. Zira atılacak adımlar 7 milyon kadar vatandaşı kapsamış olacak. Sayısının oldukça fazla olmasından kaynaklı olarak da ilk etapta emekli edilmesi beklenen kişi sayısı 700 bin civarında olacak. Şu anlık bu değerlendirmeler iddia olmaktan ileriye gitmiş değil. Sürecin ne şekilde ilerleyeceği ancak Çalışma Bakanlığı’nın hazırlanacağı dosyadan sonra netlik kazanacak.

iPhone 15 Üretmesi Kadar Maliyeti de Yüksek! Bu Model Apple'ı Çok Zorladı! iPhone 15 Üretmesi Kadar Maliyeti de Yüksek! Bu Model Apple'ı Çok Zorladı!

Peki, 47 Yaşında Emekli Olabilmek Gerçekten Mümkün Mü?

Atılacak adımların tüm emeklileri kapsamayacağı yeni düzenlemeye dair bilinmesi gereken kilit nokta. Yapılacak düzenlemeler sadece 1999 yılında veya öncesin işe başlayanları kapsayacak. Ayrıca yine belirli bir yaş ve prim sınırı olacak. Yapılan değerlendirmelerde ise yaş sınırın 50 yaş olacağı öngörülüyor.

Uzmanlar hem Çalışma Bakanlığı hem de Ak Parti tarafından yapılan açıklamaları dikkate alarak bu kanıya varıyor. Yani 2023 EYT yasasının çıkması halinde dahi büyük olasılıkla 47 yaş ve altı için emekli olma ihtimali mümkün görülmüyor. Üstelik bu durumun kadın ve erkek vatandaşlar için aynı olacağı da yine yapılan değerlendirmeler arasında yer alıyor.