Ukrayna, daha önce de uyardığı ve el konulmasını istediği ülkeden çalınan tahıl dolu Rus gemisinin Karasu limanından ayrılmasına izin verilmesi üzerine Türkiye'ye nota verdi.

Rusya'nın işgal ettiği Ukrayna kenti Berdyansk'tan çalınan tahıl yüklü bir geminin Türkiye'de Karasu Limanı açıklarına ulaşmasının ardından Ukrayna, Türkiye'nin gemiye el koymasını talep etmişti ve beraberinde de Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Zhibek Zholy gemisinin Berdyansk'ta Ukrayna'ya ait olduğunu söylediği yaklaşık 4 bin 500 ton tahılın olduğunu açıklamıştı.

Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor

Ukrayna Başsavcılığı’nın, Türkiye’nin Adalet Bakanlığı’na gönderdiği 30 Haziran tarihli mektupta ise Zhibek Zholy'nin "Ukrayna tahılının yasadışı ihracatına" karıştığı Türkiye'nin Karasu Limanı'na yöneldiği belirtilmşti.

Yeniçağda yer alan habere göre 4 Temmuz'da gelen talep üzerine Zhibek Zholy adlı gemiye Karasu açıklarında durdurulmuştu ancak Karasu limanından ayrılmasına izin verildi.

Gelinen noktada Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Rus gemisinin Karasu limanından ayrılmasına izin verilmesinden dolayı Türkiye'ye nota verdi: “Suç delili sunulmasına rağmen çalıntı