AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 üniversiteye rektör ataması üzerine, mercek altına alınan atanan rektörlerin sicillerinin de kabarık olduğu ortaya çıktı.

Vakıflara yakınlığıyla bilinen isimler, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 17 üniversiteye rektör atadığı listede görüldü.

Atama kararları, Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanırken, MEB - Maarif Vakfı işbirliği sonrası "Üniversiteler de dini vakıflara teslim edildi" yorumları, yeni atanan ve halihazırda görevine devam edecek olan rektörler arasında dini dernek ve vakıflara yakınlığıyla bilinen isimler dikkat çekmesi ile kamuoyunda yer aldı.

Akıllara ise günlerdir, aylardır, derken yıllar olan bir sürede "atamalara" tepki gösterip protesto eden ve hatta görevlerinden alınan Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri geldi.

Boğaziçi Üniversitesi'nde akademisyenlerin nöbeti 68. gününde – Sendika.Org

BirGün'den Berkay Sağol'un haberine göre rektör atamalarında dikkat çeken isimler şöyle;

Prof. Dr. Yusuf Tekin

Yusuf Tekin kimdir aslen nereli eşi ve çocukları kimdir? - Internet Haber

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde 2018 yılından beri rektör olarak görev yapan isim, üniversiteye yeniden rektör olarak atandı ki Prof. Dr. Tekin, dini bir dernek olan Cihannüma Derneği’nin çeşitli etkinliklerine katılırken, sosyal medya hesabından da sık sık derneğin paylaşımlarını yapan bir isim olarak da dikkat çekiyorduç

Prof. Dr. Tekin, geçen mayıs ayında Cihannüma Derneği tarafından organize edilen, Uluslararası Sezai Karakoç Sempozyumu’nda onursal başkan olarak yer aldı.

Prof. Dr. Ersan Aslan

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Aslan'dan Kılavuz'a hayırlı olsun ziyareti - Bursa Hakimiyet

Kırıkkale Üniversitesi’nde 2018 yılından bu yana rektör olarak görev yapan Aslan da üniversiteye yeniden rektör olarak atandı.

Prof. Dr. Aslan, 2011-2017 yılları arasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürütmüş bu arada ise usulsüz atamalarla ve rektörlük görevinin yanı sıra iki fakülte dekanlığı, bir yüksekokulda da müdürlük yaptığı ortaya çıkmıştı.

Prof. Dr. Recep Bentli

Malatya İl Sağlık Müdürü Bentli profesör oldu!

Turgut Özal Üniversitesi Rektörü ve AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın kardeşi Aysun Bay Karabulut’un yerine tandı.

Prof. Dr. Bentli, Malatya'da 4,5 yıl İl Sağlık Müdürlüğü görevinde bulunduktan sonra 2 ay önce üniversitedeki görevine geri dönmüştü ve Malatya İl Sağlık Müdürlüğü görevinden ayrılan Recep Bentli ve aynı göreve getirilen Erhan Berk’in sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamalarda AKP Malatya İl başkanına ve AKP milletvekillerine teşekkür mesajı yayımlamalarına CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba tepki göstermişti.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Prof. Dr. Abdurrahim Alkış

GençEnsarDiyarbakır on Twitter:

Akrabası için verdiği özel ilan ve Hazine arazilerine el koyması ile gündeme gelen ve ciddi bir tepki çeken Şırnak Üniversitesi Rektörü Mehmet Emin Erkan’ın yerine, Şırnak Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Abdurrahim Alkış oldu.

Prof. Dr. Alkış’ın da Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı Başkanı’yken Ensar Vakfı Diyarbakır Şubesi’nin etkinliğine katıldığı ortaya çıktı.