Ayçiçek yağındaki indirim fırsatı için uzmanlardan müjdeli haber verildi. Ayçiçek yağı çekirdeğinde vergiler sıfırlanınca ithalat arttı ve piyasada bolluk oldu. Şimdi ise market raflarında sıvıyağ daha ucuza satılacak. 5 litre ayçiçek yağı kaç TL oldu?

Gıda ürünleri konusunda devletin ve marketlerin atmış olduğu adımları biliyoruz. Özellikle de hem vergi konusunda hem de enflasyona karşı ürünlerin fiyatlarını sabitleme konusunda önemli hamleler yapıldı. Şimdi ise ayçiçek yağında fiyatların düşmesinin beklendiği ifade ediliyor. Nedeni ise son zamanlardaki ham yağ bağlantılarının rekor oranda gerçekleşmesi piyasadaki bolluğu ifade ediyor. Bolluk olmasından ötürü de ayçiçek yağı fiyatları bir şekilde bundan etkilenecek.

TEB Hayalinizdeki Araca Kavuşmanızı Sağlıyor! TEB'den rekor kıran taşıt kredisi TEB Hayalinizdeki Araca Kavuşmanızı Sağlıyor! TEB'den rekor kıran taşıt kredisi

Vergiler Sıfırlanınca İthalat Arttı!

Yağ ve ayçiçek yağı çekirdeğindeki ithalat vergisinin sıfırlanması, son iki haftada 150 bin ton ham yağ bağlantısının gerçekleşmesini sağladı. Bu da normal değerlerin üç katı kadarını ifade ediyor. Hal böyle olunca ayçiçek yağı fiyatlarında indirim olacağına yönelik ihtimaller de arttı. Piyasalarda ucuzlama bekleniyor.

Ayçiçek Yağında %15 İndirim Beklentisi!

Market raflarına yansıyacak ayçiçek yağı fiyatı ise %15 olarak tahmin edilmekte. Bu durum oldukça dikkat çekiyor. 5 litre ayçiçek yağına ortalama 150 TL veren bir vatandaş, artık 135 TL'lik ödeme yapabilir. Gelecek haftalarda detaylar daha fazla ortaya çıkacaktır.